Foto: Genrebild/Norwegian

Norwegian etablerar ny rutt till Island

Norwegian fortsätter satsningen på Arlanda och lanserar i slutet av mars en direktlinje till Reykjavik: - Vi är glada över att nu kunna erbjuda direktflyg till Reykjavik även från Stockholm och tror att det finns ett stort intresse bland svenska resenärer att resa dit och uppleva den fantastiska naturen, uppger Thomas Ramdahl, kommersiell direktör på flygbolaget i ett pressmeddelande.

Norwegian aviserar att satsningarna i Sverige framöver kan komma att stagnera på grund av flygskatten som sant införs. På grund av den kommer man inte kunna utveckla linjenätet, uppger Thomas Ramdahl, kommersiell direktör på Norwegian. Men i slutet av mars startar direktlinjen mellan Arlanda-Reykjavik. Rutten går två gånger i veckan och intresset bland svenska resenärer att flyga till den isländska huvudstaden är stort. Arlanda-Reykjavik trafikeras mellan mars-oktober. Sedan tidigare har Norwgian direktförbindelser till Reykjavik från sex andra europeiska städer. Arlanda blir den sjunde.

Quality Hotel Arlanda XPO prisas för fjärde året i rad

Näringsliv Quality Hotel Arlanda XPO fortsätter att imponera i hotellbranschen. För fjärde året i rad har hotellet utsetts till Sweden’s Leading Conference Hotel av World Travel Awards, ett pris som hyllar framstående insatser inom turism och gästupplevelser världen över.

Terminal 5 blev Catwalk – Firade modevecka

Näringsliv Runt om i världen pågick modeveckor och så även på Sveriges största flygplats, Arlanda. Under fredagen förvandlades Terminal 5 till en stor catwalk för en dag när butikerna på flygplatsens nya Marknadsplats visade upp höstens mode för förbipasserande resenärer.