SödergatanFoto: InsändarbildSödergatanFoto: InsändarbildVy från SteningeFoto: Insändarbild
Norrsken igen över kommunen
Kommuninvånarna har för andra kvällen och natten i rad kunna skåda ett norrsken.
Norrsken som fenomen är ovanliga så här långt söderut men det händer. Nu har det hänt inte bara en gång denna helg utan två gånger. Fredagens fantastiska skådespel följdes upp med ytterligare ett under lördag kväll. I sociala medier kryllar det av bilder från kommuninvånare som laddat upp hur det ser ut. märsta.nu har tagit del av två bilder som fångar norrskenet sett från Södergatan i Märsta,
Nyheter Hastigheten i Sigtuna stad kan sänkas från 50 till 40 km/h på flera gator. Frågan tas upp i kommunstyrelsens samhällsbyggnadsutskott den 31 mars.
Notiser Sigtuna kommun nådde inte hela vägen fram när Sveriges Arkitekter delade ut priset Landmärket för årets bästa utemiljö. Projektet Hamnplan i Sigtuna var nominerat, men priset gick till Framnäs strandpark i Lidköping.
Notiser Sigtuna kommun ökar arbetet med skyddsjakt för att minska problemen med vildsvin. Insatserna sker bland annat i området kring Eneby och längs väg 263, där skador och risker i trafiken pekas ut som särskilt stora.
Politik Företrädare för Liberalerna har varit på plats vid förvaret och mottagnings- och återvändandecentret i Arlandastad. Med under dagen fanns även riksdagsledamoten och migrationspolitiske talespersonen Patrik Karlson.
Politik Liberalerna i Sigtuna kommun har fortsatt stöd för partiledningen och partiledare Simona Mohamsson efter den nya linjen gentemot Sverigedemokraterna som presenterades förra veckan.