SödergatanFoto: Insändarbild
SödergatanFoto: Insändarbild
Vy från SteningeFoto: Insändarbild

Norrsken igen över kommunen

Kommuninvånarna har för andra kvällen och natten i rad kunna skåda ett norrsken.

Norrsken som fenomen är ovanliga så här långt söderut men det händer. Nu har det hänt inte bara en gång denna helg utan två gånger. Fredagens fantastiska skådespel följdes upp med ytterligare ett under lördag kväll. I sociala medier kryllar det av bilder från kommuninvånare som laddat upp hur det ser ut. märsta.nu har tagit del av två bilder som fångar norrskenet sett från Södergatan i Märsta,

Lodjursjakten stoppas

Nyheter Lodjursjakten i länet stoppas tills vidare efter beslut den 27 februari. Därmed kan den licensjakt som Länsstyrelsen i Stockholms län beslutat om inte starta den 1 mars som planerat.

EXTRA

Polis misstänker grov våldtäkt mot barn

Nyheter Omständigheterna kring det grova brottet som inträffade på Migrationsverkets återvändandecenter är fortsatt oklara, men nu verkar ändå brottsrubriceringen offentlig. Det rör sig om grov våldtäkt mot barn.

Risk för ishalka i Sigtuna kommun

Notiser SMHI har utfärdat en gul varning för plötslig ishalka i Sigtuna kommun. Varningen gäller från onsdag kväll klockan 19.00 till torsdag morgon klockan 10.00.

A-traktorer ökar i kommunen

Nyheter Antalet A-traktorer i Sigtuna kommun har ökat de senaste åren, enligt statistik som Newsworthy sammanställt med uppgifter från Transportstyrelsen.