Dags att göra rent i Vikingahallen för söndagens aktiviteter. Foto: Insändarbild/Skånela IF

Normal aktivitet i Vikingahallen

Under söndagen återgick Vikingahallen till normal aktivitet igen sedan en bil kört in genom väggen.

En bil körde på lördagskvällen in genom Vikingahallen varpå all aktivitet efter det ställdes in. Det pågick matcher i USM på lördagskvällen som avbröts. Under söndagsmorgonen städades hallen upp och ett plank har satts för hålet där bilen körde igenom. Det kommer att bli nästan som vanligt på söndagen meddelar Robert Zetterquist på Skånela IF.

Föraren av bilen fördes till sjukhus men delgavs även misstanke om brott gällande grovt rattfylleri och grov vårdslöshet i trafik. Bilen var avställd och oförsäkrad vid tidpunkten för händelsen.

jullov

Många gratis jullovsaktiviteter för barn och unga

Ung & Student När jullovet startar den 19 december ordnar Sigtuna kommun ett brett utbud av gratis aktiviteter för barn och unga i Märsta, Sigtuna, Valsta och Rosersberg. Programmet pågår fram till att skolan börjar igen den 8 januari och innehåller allt från kultur och pyssel till sport och fritidsverksamhet.

valet2026

Bergqvist fortsatt etta på Liberalernas lista

Politik Pernilla Bergqvist toppar återigen Liberalernas lista inför valet 2026 - Vi går till val med en stark och bred lista — en kombination av lång politisk erfarenhet och ny energi. Det är med ödmjukhet och stolthet som jag tar ansvar att leda Liberalerna mot 2026, säger Pernilla Bergqvist.