En man döms för försök till grov misshandel sedan han ska ha försökt hugga en servitör som nekade honom att köpa öl.
I september förra året drog en restauranggäst kniv mot en i personalen på en restaurang i Märsta. Kniven missade med en hårsmån sedan servitören lyckats backa. Gärningsmannen brottades sedan ner tills dess att polisen kom till platsen. Dock upptäcktes en rispa på servitörens haka, men han var inte i behov av sjukvård.
Bakgrunden ska ha varit att mannen nekades köpa öl på grund av berusning, mannen drog då helt oprovocerat kniv som hade träffat servitören i halsen om han inte backat undan. Mannen döms till rättspsykiatrisk vård då han led av en allvarlig psykiskt störning i samband med händelsen, annars hade minimistraffet varit fängelse i 18 månader. Han ska dock utge skadestånd till servitören på 10 000 kronor.
Notiser Antalet parkeringsanmärkningar i Sigtuna kommun ökade under 2025 jämfört med året innan. Totalt utfärdades 15 660 parkeringsböter under året, att jämföra med 15 357 under 2024.
Nyheter En 39-årig man från Märsta har dömts för försök till våld mot tjänsteman och våldsamt motstånd efter en händelse på Centralen i Stockholm i juni förra året.
Politik Humlegården föreslås utvecklas till en gemensam träffpunkt med bland annat bibliotek och kontaktcenter. Det framgår av en förstudie som nu har presenterats för kommunen.
Nyheter Tullverket stoppade ett omfattande smugglingsförsök på Arlanda efter att en leverans med solpaneler visat sig innehålla stora mängder narkotika.
Nyheter Skidsäsongen är i gång och flera större skidorter har höjt sina priser. För Sigtunabor kan dagskort variera mellan 30 och 390 kronor, beroende på anläggning.
Nyheter Under december genomfördes en jultävling där invånare kunde skicka in bidrag på återbrukade julklappar. Nu har juryn, med representanter från Sigtuna Vatten & Renhållning AB, utsett vinnarna.
Blåljus Ett dött lodjur påträffades under förmiddagen intill E4 norr om avfarten mot Arlanda. Eftersom ingen förare anmält olyckan upprättar polisen en anmälan om jaktbrott.