Trots nedskräpningsboten så har folk fortsatt att skräpa ner sedan 2011Foto: Daniel Iskander
Nedskräpning ökar trots skräpboten
Nedskräpningsböterna i Polisregion Stockholm ligger på en relativt sett låg nivå trots att flest invånare bor i den här delen av landet: - De allra flesta stör sig på nedskräpningen och anser att det är viktigt att minska den. Vi välkomnade skräpboten när den infördes, men tvingas tyvärr konstatera att den används alldeles för lite, säger Johanna Ragnartz, vd på Håll Sverige Rent.
Sedan 2011 har poliserna direkt möjlighet att skriva ut böter för nedskräpning. Men siffror från Håll Sverige Rent visar att det är relativt sett få böter som skrivs ut i både riket och Polisregion Stockholm där Sigtuna ingår. 2011 utfärdades 25 böter, sedan dess har det stagnerat och 2016 var det bara fem böter som hade utfärdats i Polisregion Stockholm. Hittills i år rör det sig om åtta böter, totalt i landet är det 34 stycken.
Polisen har möjlighet att bötfälla personer som skräpar ner på allmän plats, syftet var att minska nedskräpningen. Håll Sverige Rent konstaterar att nedskräpningen fortsätter att öka trots lagen. – All nedskräpning är förbjuden och skräpboten är till för att se till att människor inte skräpar ner. Om polisen inte börjar använda boten måste den ersättas med ett verktyg som fungerar – kanske en avgift som kommunen kan utfärda, säger Johanna Ragnartz vid på Håll Sverige Rent
Blåljus Lokalpolisområde Sollentuna/Upplands-Väsby/Sigtuna genomför under två dagar en riktad insats kopplad till Orange Day, med fokus på att uppmärksamma och motverka våld mot kvinnor och flickor.
Politik Liberalerna i Sigtuna – Lars Naur, Helen Kavanagh Berglund och Bo Danielsson – deltar under hela dagen på partiets landsmöte för att rösta, debattera och bevaka frågor som påverkar både partiet nationellt och utvecklingen i Sigtuna kommun.
Nyheter Enligt ett pressmeddelande från Riksdagens ombudsmän (JO) har Vård- och omsorgsnämnden vid flera tillfällen avslagit en ansökan om personlig assistans enligt LSS, trots att förvaltningsrätten upprepade gånger slagit fast att den enskilde hade rätt till insatsen och återförvisat ärendet för att bara pröva omfattningen av behovet.
Notiser Försvarsmaktens tjänstehund Terro, som försvann från övningsfältet i Rosersberg utanför Märsta på tisdagen vid 14-tiden, har nu hittats. Hunden lokaliserades under onsdagen i närområdet och kunde tas om hand av personal från Försvarsmakten.
Nyheter Uppdrag Gransknings program om Sigtuna kommun släpptes under onsdagsmorgonen. Programmet handlar om att konsultkostnader köpts in och att tjänstemän fått sluta. En konsekvens av ökade konsultkostnader ska ha blivit sänkt värme i lokaler.
Notiser Trygghetsvandringar genomförs regelbundet i Märsta centrum för att upptäcka brister i utemiljön och stärka tryggheten. Kommunen och fastighetsägare går tillsammans igenom områden där belysning, sikt och ordning behöver förbättras.