Sigtuna kommun är en av de kommunerna i landet som tagit emot flest flyktingar från Ukraina.
Sedan kriget i Ukraina bröt ut har sju miljoner flytt från Ukraina, 39 000 av dessa har kommit till Sverige och 881 personer till Sigtuna kommun enligt siffror som Newsworthy sammanställt. Det innebär 18 flyktingar per 1000 invånare vilket är tredje mest i landet. Flest i relation till befolkningen har Högsby tagit emot 28/1000. Fördelningen av flyktingar från Ukraina ska ske jämt och i sommar ändras lagen för en jämnare fördelning mellan olika kommuner i samma län.
Sigtuna ska enligt sin kvot ta emot 122 flyktingar men har alltså närmare 7 gånger så många än vad man skulle ta emot. Flest i länet har Stockholm tagit emot med 4072 följt av Sigtuna och Huddinge med 863. Av de flesta ukrainska flyktingarna i kommunen bor de flesta i Migrationsverkets boenden med 603 stycken, 266 i eget boende. 587 är kvinnor och 294 är män.
Ung & Student Under lördagen arrangerades Harvest Day, en höstmarknad, i Stadsängarna. Ett event som Internationella Engelska skolans personal och elever arrangerade.
Blåljus Polisen i Stockholms län varnar för en ny våg av så kallade ”vodkabilar”, efter att flera minderåriga hittats svårt medtagna under fredagskvällen. Ungdomar har förts till sjukhus från bland annat Nacka och Tyresö.
Nyheter En utredning av påstådda oegentligheter inom Sigtuna kommun, som beställdes av kommundirektör Daniel Lindqvist efter en anonym anmälan under våren 2025, är nu klar.
Blåljus På söndag är det dags för höstens högskoleprov. I våras deltog omkring 500 personer i Märsta, och den högsta poängen i Sigtuna blev 1,9 – ett resultat som placerar sig bättre än 99,7 procent av deltagarna i landet, enligt Newsworthy.
Notiser Region Stockholms ambulanser har haft problem med kartor som hänger sig eller visar fel väg, vilket kan leda till förseningar och ökade risker för patienter, rapporterar P4 Stockholm.
Politik Kommunledningen presenterade på torsdagen sitt förslag till mål och budget för 2026. Förslaget innehåller bland annat satsningar på skola, omsorg, trygghet och folkhälsa samt en skattesänkning för andra året i rad.
Notiser En brand bröt ut i ett pannrum i ett bostadshus i Wenngarn under natten mot onsdag. Ingen person skadades, men rök spreds till flera av lägenheterna.
Nyheter Sigtuna kommun placerar sig på plats 138 av landets 290 kommuner i årets Hjärtstartarindex. Trots att antalet registrerade hjärtstartare har ökat till 146 innebär det en försämring jämfört med tidigare år, enligt Hjärt-Lungfonden.