Munskyddskrav slopas i Skandinavien

Norwegian och flera andra flygbolag skippar munskyddskrav på sina flygningar.

Sedan igår måndag är det inte längre krav på munskydd om man flyger med bland annat Norwegian och SAS. Krav på munskydd infördes efter rekommendation från European Union Aviation Safety Agency. Nu bedöms smittorisken vara lägre och restriktionerna färre. Det är dock bara ombord på flygningar mellan länder i Skandinavien. Vill man bära munskydd så får man det fortfarande.

Kravet på munskydd står kvar till övriga europeiska destinationer med anledning av varierad smittsituation. I nuläget har Norwegian 159 inrikes- och utrikesdestinationer runt om i Europa. Utöver Norwegian och SAS är det även Wideoe och Fly som lyft krav på mask inom Skandinavien.

Nu öppnar nomineringen till årets företagarpriser

Näringsliv Det är nu möjligt att nominera kandidater till årets företagarpriser i Sigtuna. Näringslivsorganisationen Företagarna har i över 25 år delat ut utmärkelsen Årets Företagare för att lyfta fram företagare som genom engagemang, handlingskraft och nytänkande fungerar som förebilder.

Klart med ny krog på Hamnplan

Näringsliv Nu är det klar med ny krog till Hamnplan. Tidigare i år avbröts planerna med en entreprenör. Men nu har kommunen meddelat att en ny aktör startar upp 2026.

Stark ökning av resandet via Arlanda i november

Näringsliv Resandet fortsatte att öka på Arlanda under november, enligt Swedavias månadsstatistik. Totalt reste drygt 1,8 miljoner passagerare via flygplatsen, vilket är en ökning med 13 procent jämfört med samma månad förra året.

Fem konkurser under november

Näringsliv Under november registrerades fem konkurser i Sigtuna kommun. Bland de bolag som försattes i konkurs finns Legacy Bygg AB, som omsatte 6,8 miljoner kronor, samt HS1 Bemanning AB, Cedar Point AB, Firedev AB och Scandinavian Air Bridge AB.

Nytt branschpartnerskap mellan Training Partner och Formac

Näringsliv Training Partner Nordic AB och Formac Production AB inleder ett nytt samarbete med fokus på att stärka kompetens, säkerhet och teknikutveckling inom fordons- och maskinområdet. Partnerskapet kombinerar utbildning och produktlösningar för att möta en snabbt föränderlig bransch.

Arbetslösheten ökar i Sigtuna

Näringsliv Arbetslösheten i Sigtuna kommun steg under oktober och ligger nu över både läns- och rikssnittet. Totalt var 2 364 personer inskrivna som arbetssökande, en ökning jämfört med samma period förra året.