Personal hos Air Leap bär munskyddFoto: Air Leap/Pressbild

Munskydd ska bäras på Arlanda

Swedavia rekommenderar resenärer eller andra besökare till Arlanda att bära munskydd.

På måndag 6 juli börjar rekommendationerna om munskydd på Arlanda träda i kraft rapporterar SVT Nyheter. Det handlar om att anpassa till säkerhetskontroll från den europeiska flygsäkerhetsmyndigheten EASA.
-Det finns en förväntan om att människor ska bära munskydd på flygplatser, inte minst internationellt. Det krävs dessutom på de flesta flygplan i dag, uppger Lovisa Ernestam vid Swedavias presstjänst för SVT Nyheter.

Om man inte bär munskydd så blir man inte avvisad men flygplatspersonal kommer informera om var man kan köpa dem på flygplatsen. Personal som arbetar med resenärsnära kontakt har som krav att bära munskydd.

Sedan tidigare har flera flygbolag som krav att man ska bära munskydd som resenär och även kabinpersonal bär munskydd, bland annat SAS, Norwegian och Air Leap.

Sigtuna utan pris på Arkitekturgalan

Notiser Sigtuna kommun nådde inte hela vägen fram när Sveriges Arkitekter delade ut priset Landmärket för årets bästa utemiljö. Projektet Hamnplan i Sigtuna var nominerat, men priset gick till Framnäs strandpark i Lidköping.

Ökad skyddsjakt på vildsvin i Eneby och väg 263

Notiser Sigtuna kommun ökar arbetet med skyddsjakt för att minska problemen med vildsvin. Insatserna sker bland annat i området kring Eneby och längs väg 263, där skador och risker i trafiken pekas ut som särskilt stora.

valet2026

Lokalt stöd för Liberalernas nya linje

Politik Liberalerna i Sigtuna kommun har fortsatt stöd för partiledningen och partiledare Simona Mohamsson efter den nya linjen gentemot Sverigedemokraterna som presenterades förra veckan.