Sedan 11:e december är det MTR som trafikerar pendeltågstrafiken i Stockholms län.
I en upphandling vann MTR entreprenaden att köra pendeltågstrafik för Stockholms läns landsting. Tidigare var det Stockholmståg som satt på avtalet. Avtalet som sträcker sig tio år överklagades av SJ men vann laga kraft tidigare i år.
Det är värt ca 30 miljarder kronor om det även förlängs med ytterligare fyra år. Målet enligt MTR är att andelen nöjda resenärer ska öka från dagens 72 procent till 80 procent. Man ska också få fler att köpa biljett samt att samtliga resenärers biljetter visiteras eller valideras.
Inom överenskommelsen med Trafikförvaltningen på Stockholms läns landsting ingår en uppfräschning av perronger och stationer. 87 miljoner påstötningar sker i pendeltågstrafiken varje år, punktligheten är 92 procent. MTR kommer under 2017 och 2018 att genomföra insatser för att förbättra resenärsmiljön och öka trivsel och trygghet.
Blåljus En trafikolycka med flera fordon inträffade på väg 263 norr om Sigtuna. Olyckan skedde på sträckan mellan Haga och Sigtuna och påverkade trafiken i båda riktningarna.
Notiser Pendeltågstrafiken till och från Märsta påverkas av det rådande vädret. Trafikverket har höjt beredskapsnivån, vilket innebär att tågtrafiken körs med reducerad tidtabell.
Notiser Från och med den 6 januari genomförs en flygbesiktning av elnätet i Uppsala och Märsta. Syftet är att säkra en trygg elleverans till elnätskunderna.
Blåljus Polisen varnar för en ökning av bedrägeriförsök mot äldre i Stockholms län. Samtidigt har ett äldre par i Valsta i Märsta utsatts för grov stöld efter att okända personer tagit sig in i deras bostad.
Blåljus En personbil hamnade i diket vid avfarten till Rosersberg på E4 i riktning mot Märsta under måndagseftermiddagen. Avfarten stängdes tillfälligt i samband med bärgningsarbetet.
Nyheter En ny vädervarning har utfärdats med risk för lokalt kraftiga snöbyar som kan påverka Sigtuna kommun under måndagen. Snöfallet kan ge besvärliga förhållanden i trafiken och störningar i kollektivtrafiken.
Notiser SMHI har plockat bort vädervarningen för kommunen och östra Svealand. Ovädret Anna påverkar inte längre kommunen eller resterande del av Uppland.
Nyheter Ayla i Märsta riskerar att utvisas efter beslut från Migrationsverket, trots att hon har bott i Sverige sedan tonåren, gått i svensk skola och i dag arbetar inom omsorgen.
Nyheter Kraftigt vinterväder skapar omfattande problem på Arlanda, där både flygtrafik och bagagehantering påverkas. Resenärer har fått vänta i timmar och stora mängder bagage har samlats i terminalerna.
Blåljus En ordväxling mellan en taxichaufför och en kund ledde till polisinsats vid Arlanda under lördagsförmiddagen. En av männen misstänks nu för brott.
Nyheter Flygtrafiken vid Arlanda påverkas av stormen Anna, som för med sig kraftigt vinterväder och omfattas av en orange varning i delar av Sigtuna kommun.