Teres hittades nära Bana 1 på ArlandaFoto: Mattias Nordahl
Mordmisstänkt släpps på fri fot
Den man som misstänks för mordet på Terese som hittades nära bana 1 på Arlanda har släppts uppger Aftonbladet.
I slutet av september hittades Teres kropp vid Bana 1 på Arlanda, det var två hundar ute på promenad som hittade henne. Därefter larmades polisen och området spärrade snabbt av.
I mitten av oktober greps en man i 50-årsåldern som suttit häktad sedan dess. Men på onsdagen rapporterar Aftonbladet att 50-åringen släpps fri. Detta sedan misstankarna mot honom försvagats, han kvarsår dock som misstänkt enligt tidningen.
Beslutet att släppa mannen fri togs av kammaråklagare Jenny Karlsson. – Jag kan inte gå in på några detaljer. Vi kommer fortsätta förundersökningen och arbeta vidare. Än så länge finns det bara en misstänkt och det är den här personen, säger Jenny Karlsson till Aftonbladet.
Nyheter Det är fortsatt störningar i kollektivtrafiken i stora delar av länet på grund av snö och vinterväglag. Bussar har svårt att ta sig fram på flera håll och även pendeltågstrafiken påverkas.
Blåljus En brand uppstod i ett flygplan på Arlanda flygplats under torsdagseftermiddagen. Räddningstjänsten ryckte ut till platsen och kunde snabbt släcka branden. Ingen person skadades.
Blåljus En trafikolycka med flera fordon inträffade på väg 263 norr om Sigtuna. Olyckan skedde på sträckan mellan Haga och Sigtuna och påverkade trafiken i båda riktningarna.
Notiser Pendeltågstrafiken till och från Märsta påverkas av det rådande vädret. Trafikverket har höjt beredskapsnivån, vilket innebär att tågtrafiken körs med reducerad tidtabell.
Notiser Från och med den 6 januari genomförs en flygbesiktning av elnätet i Uppsala och Märsta. Syftet är att säkra en trygg elleverans till elnätskunderna.
Blåljus Polisen varnar för en ökning av bedrägeriförsök mot äldre i Stockholms län. Samtidigt har ett äldre par i Valsta i Märsta utsatts för grov stöld efter att okända personer tagit sig in i deras bostad.
Blåljus En personbil hamnade i diket vid avfarten till Rosersberg på E4 i riktning mot Märsta under måndagseftermiddagen. Avfarten stängdes tillfälligt i samband med bärgningsarbetet.
Nyheter En ny vädervarning har utfärdats med risk för lokalt kraftiga snöbyar som kan påverka Sigtuna kommun under måndagen. Snöfallet kan ge besvärliga förhållanden i trafiken och störningar i kollektivtrafiken.
Notiser SMHI har plockat bort vädervarningen för kommunen och östra Svealand. Ovädret Anna påverkar inte längre kommunen eller resterande del av Uppland.
Nyheter Ayla i Märsta riskerar att utvisas efter beslut från Migrationsverket, trots att hon har bott i Sverige sedan tonåren, gått i svensk skola och i dag arbetar inom omsorgen.
Nyheter Kraftigt vinterväder skapar omfattande problem på Arlanda, där både flygtrafik och bagagehantering påverkas. Resenärer har fått vänta i timmar och stora mängder bagage har samlats i terminalerna.