Jennifer Jacobsson och dottern Lina fick kliva upp högst på pallenFoto: Insändarbild

Mor och dotter vann dressyrtävlingar

Jennifer Jacobsson och dottern Lina Jacobsson vann dressyrtävling som arrangerades hos Märsta ridklubb.

Familjen Jacobsson tog hem en dubbelseger när dressyrtävlingar gick hos Märsta Ridklubb. Mamma Jennifer som tävlat i nordiska mästerskapen för Sverige fick låna dottern Linas häst Dilba. Jennifer vann i klassen LA:3. Efter prisutdelningen var det dags för Lina att starta med Dilba i MSV:1. Även där blev det seger för Lina och Dilba. De båda tävlar för Sigtunabygdens Ryttarförening.

EXTRA

Anthony Nyberg matchhjälte för Karlskoga

Ishockey Märstasonen Anthony Nyberg fick en oväntad chans i Hockeyallsvenskan – och tog den. När han vaktade målet mot Modo på söndagen svarade han för 17 räddningar på 18 skott och hyllades efteråt som matchhjälte.

Jesper Wahlberg kan bli Årets cyklist

Cykel Jesper Wahlberg från Märsta BMX är en av de 13 nominerade till utmärkelsen Årets cyklist 2025. Nu öppnar omröstningen där allmänheten kan vara med och påverka vilka som prisas.

damallsvenskan

Skånela tog viktig seger mot Redbergslid

Handboll Skånela vann med 29–27 i damallsvenskan efter en jämn och svängig match i Vikingahallen. I och med segern lämnade laget platsen under strecket och kliver upp på negativ kvalplats med tre omgångar kvar att spela.

Sigtunarännet planeras till den 15 februari

Sport Planeringen pågår inför årets Sigtunarännet. Trots en vinter som hittills inte varit optimal för skridskoåkning ser arrangören just nu förutsättningar för att kunna genomföra loppet.