De fyra som anhölls misstänkta för flygplatssabotage och luftfartssabotage släpptes under måndagen.
I en koordinerad insats genomförde en klimataktivistgrupp aktioner på bland annat Arlanda flygplats. Fyra personer greps i samband med aktionen på Arlanda misstänkta för flygplatssabotage respektive luftfartssabotage. I hela landet greps elva personer. De flesta släpptes efter förhör under måndagen. Det gäller de fyra som greps på Arlanda och ytterligare fyra på Bromma. Några hade uppträtt högljutt på ett plan och vägrat sätta sig ner.
Nyheter Kommunstyrelsens samhällsbyggnadsutskott har beslutat att sänka hastigheten på flera gator i Sigtuna stad från 50 till 40 kilometer i timmen. Omskyltning planeras till sommaren.
Nyheter Svenska kyrkan i Märsta har genomfört en beredskapsövning för att klara verksamheten även vid större kriser. Under två dagar i början av mars testades arbetet helt utan el och diesel.
Nyheter Planer på ett pilotprojekt med självkörande pendeltåg växer fram i Sigtuna kommun. Sträckan som pekas ut går mellan Märsta, Rosersberg, Sigtuna och Stockholm Arlanda Airport – ett av de mest trafikerade områdena i norra länet.
Nyheter Hastigheten i Sigtuna stad kan sänkas från 50 till 40 km/h på flera gator. Frågan tas upp i kommunstyrelsens samhällsbyggnadsutskott den 31 mars.