Foto: Daniel Iskandar

Misstänkt våldtäkt i Märsta

Polis har upprättat en anmälan om våldtäkt i Märsta.

Ett skogsområde vid bron mellan Tingvalla och Valsta har spärrats av för teknisk undersökning sedan en kvinna anmält att hon utsatts för våldtäkt i natt. Kvinnan ska även ha misshandlats.

Polisen mötte upp kvinnan vid 4-tiden för att ta upp anmälan, hon kördes sedan till sjukhus för undersökning. Gärningsmannen ska vara okänd i nuläget och det finns ingen gripen. Förhör kommer att genomföras under dagen med anhöriga samt eventuella vittnen som skulle kunna berätta mer om händelsen.

Avspärrningarna vid platsen har hävts meddelar polisen. Detta i samband med att den tekniska undersökningen avslutats.

Uppdaterad 14.20

Mord i Sigtunafjärden

51-årig man åtalas för mordet

Nyheter Åklagare har i dag väckt åtal mot en 51-årig man för mord på en kvinna som hittades död i en vak i Sigtunafjärden i januari 2015 i Sigtuna.