Polis kallades till Valsta under natten och undersökte en misstänkt skottlossning.
Det var vid 23.30-tiden som helikopter började hovra lågt över Valsta och Märsta sedan man fått in samtal om skottlossning. Ett stort antal polispatruller undersökte också området där man fått in uppgifterna om skottljuden. Sökningarna blev dock resultatlösa då man inte hittade spår av skottljud och man har heller inte fått uppgifter om att någon som är i behov av sjukvård. Undersökningen går eventuellt vidare under dagen med att söka efter misstänkt brottsplats.
Blåljus Lokalpolisområde Sollentuna/Upplands-Väsby/Sigtuna genomför under två dagar en riktad insats kopplad till Orange Day, med fokus på att uppmärksamma och motverka våld mot kvinnor och flickor.
Politik Liberalerna i Sigtuna – Lars Naur, Helen Kavanagh Berglund och Bo Danielsson – deltar under hela dagen på partiets landsmöte för att rösta, debattera och bevaka frågor som påverkar både partiet nationellt och utvecklingen i Sigtuna kommun.