Foto: Jamshid Jamshidi/Genrebild

Misstänkt sexualbrott i kommunen

Polisen utreder ett misstänkt sexualbrott efter larm till en adress i kommunen under natten, rapporterar Aftonbladet.

Omständigheterna är knapphändiga i nuläget men Aftonbladet rapporterar om att ett sexualbrott anmälts under natten. Det ska ha skett någonstans i kommunen.
– Vi utreder ett sexualbrott i Sigtuna kommun och en person är anhållan. Det är allt jag kan säga just nu, säger Per Fahlström, presstalesperson på polisregion Stockholm, till Aftonbladet.

Mordet i Sigtunafjärden

Man omhäktad för mordet i Sigtunafjärden

Notiser En 50-årig man sitter fortsatt häktad, misstänkt för mordet på en kvinna som hittades död i Sigtunafjärden i januari 2015. Beslutet fattades av Attunda tingsrätt.

Så många ska mönstra från kommunen

Nyheter Antalet unga som kallas till mönstring ökar i Sigtuna kommun. I år kallas 173 personer från kommunen, vilket är det högsta antalet sedan värnplikten återinfördes 2017, enligt statistik från Plikt- och prövningsverket.