Här grips den misstänkte för vansinneskörningen.

Misstänkt dömdes till fängelse i januari

Den man som misstänks för att ha kört ihjäl en kvinna under onsdagen dömdes i januari till sex månaders fängelse för bland annat vårdslöshet i trafik och grovt rattfylleri. Mannens körkort återkallades redan 2002.

märsta.nu kan avslöja att en 40-årig man är misstänkt för att ha kört ihjäl en 70-årig kvinna på Stationsgatan under onsdagen. 40-åringen dömdes så sent som i januari för bland annat misshandel av en kvinna, vårdslöshet i trafik, grov olovlig körning, grovt rattfylleri, rattfylleri och ringa narkotikabrott. Mannen hade dock inte fått något beslut om när han ska avtjäna sitt straff på sex månaders fängelse.

märsta.nu var i kontakt med Kriminalvården under torsdagen, där kan man inte uttala sig om det enskilda ärendet men bekräftar att det inte finns beslut om att avtjäna straffet. Mannens körkort återkallades redan 2002 och han har inte innehaft ett körkort sedan dess uppger Transportstyrelsen.

40-åringen har anhållits misstänkt för grov vårdslöshet i trafik, grov olovlig körning, vållande till kroppsskada och frost rattfylleri. Vid 1-tiden i natt bekräftade polisen att den 70-åriga kvinnan avlidit.

Stor risk för gräsbrand under fredagen

Notiser SMHI varnar för risk för gräsbrand i Sigtuna kommun och övriga Svealand under fredagen. Risken är stor eller lokalt mycket stor i de snöfria områdena mellan klockan 11.00 och 16.00.

Sju av tio kan få skyddplats i kommunen

Notiser I Sigtuna kommun finns 269 skyddsrum med totalt omkring 37 100 platser, vilket motsvarar cirka 70 procent av kommunens invånare. Nu ska fler skyddade utrymmen identifieras i källare, garage och vägtunnlar, rapporterar Newsworthy.

EXTRA

Förslag om ny idrotts- och eventarena på Midgårdsfältet

Politik Kommunledningen har lagt ett förslag om att bygga en ny idrotts- och evenemangsarena på Midgårdsfältetet. Beslut fattas på kommunstyrelsen i mitten av april: - Sigtuna kommun ska skapa goda förutsättningar som möjliggör en meningsfull fritid för invånarna och tack vare den starka ekonomi som vi skapat kan vi nu göra det här, säger Mattias Askerson (M), kommunstyrelsens ordförande, till märsta.nu

Mordet i Sigtunafjärden

Man omhäktad för mordet i Sigtunafjärden

Notiser En 50-årig man sitter fortsatt häktad, misstänkt för mordet på en kvinna som hittades död i Sigtunafjärden i januari 2015. Beslutet fattades av Attunda tingsrätt.