En man som misshandlade sitt ex och en annan man som kom till undsättning döms till villkorlog med samhällstjänst.
En man från Märsta misshandlade sitt ex i deras gemensamma bostad upprepade gånger, inför två barn, varav ett var deras gemensamma. Mannen ska enligt domen från Attunda tingsrätt slagit henne med flera örfilar, tagit strypgrepp, dragit henne i håret och slagit henne med en tvättkorg så att den gick sönder.
Vid ett tillfälle hamnade kvinnans körskolelärare emellan, det slutade med att läraren misshandlades så att han tappade medvetandet några sekunder. Attunda tingsrätt dömer mannen till villkorlig dom med samhällstjänst i 100 timmar. Ett straff som motsvarar tre månaders fängelse. Mannen ska också utge skadestånd till kvinnan på 12 000 kronor och till mannen 11 300 kronor.
Nyheter Under det tredje kvartalet 2025 var sex av tio nyregistrerade personbilar i Sigtuna kommun laddbara, visar statistik som Newsworthy rapporterar.
Nyheter Trots flera anmälningar som kopplade en lokal uppfödare till 36 övergivna raskatter i Märsta, valde Länsstyrelsen i Stockholm att inte göra någon polisanmälan – i strid med djurskyddslagen, rapporterar Kalla fakta.
Nyheter Nu har den sista processen gällande ledningen mellan Odensala-Väsby hanterats och Svenska kraftnät kan börja planera för projektstart:- Det här är en viktig pusselbit i vår satsning för att ge stockholmsregionen kraft att växa, säger Ulrika Hamberg programledare på Svenska kraftnät.
Blåljus En man har gripits misstänkt för mordet på den kvinna som hittades död i Sigtunafjärden i januari 2015. Det bekräftar polisen för TV4 Nyheterna.
Blåljus Polisen i lokalpolisområde Sigtuna/Väsby/Sollentuna rapporterar att de senaste dagarna kommit i kontakt med ett stort antal ungdomar som varit så berusade att de behövt sjukhusvård.
Politik Mälardalsrådet uppmanar regeringen att klubba igenom satsningarna i den nya infrastrukturplanen som inkluderar Arlanda, Ostlänken E4 och Märsta station.