Foto: Arkiv/Jamshid Jamshidi

Misshandlade kvinna efter dyra jackköpet: Fick vara nog

En man hamnade i bråk med sin kvinnlige partner som köpte en för dyr jacka. Mannen slog till henne med två knytnävsslag för att marker att det fick "vara nog".

Händelsen inträffade i en lägenhet i Märsta i januari förra året. Kvinnan kom hem med en jacka som var för dyr för parets ekonomi, efter gräl så svarade mannen med att utdela två knytnävsslag mot hennes huvud som träffade i ansiktet och nacken. Mannen sa i förhör att syftet inte var att skada partnern utan att han ville markera att det fick ”vara nog”. Mannen döms till villkorlig dom och ska även utge skadestånd till kvinnan på 7000 kronor.

Markbrand vid E4 i Rosersberg

Blåljus En markbrand bröt under tisdagsmorgonen ut i närheten av E4 mellan Märsta och Rosersberg. Räddningstjänsten var snabbt på plats och branden kunde släckas inom kort.

Lugnt läge i kommunen efter stormen

Notiser Stormen Johannes drog in över norra och mellersta Sverige under lördagen, men i Sigtuna kommun rapporterades ett relativt lugnt läge under kvällen och natten. Det enda kända tillbudet var att ett träd föll över väg 255, vilket orsakade tillfälliga störningar.

Dumpade julgranar skapar problem

Nyheter Efter julen ökar antalet julgranar som lämnas i naturen, något som både skadar miljön och kan vara ett brott. I Sigtuna kommun finns möjlighet att få granen hämtad genom kommunens avfallsbolag.

Stormvarning över kommunen

Nyheter SMHI har utfärdat en gul vädervarning för kraftig vind i delar av Uppland, vilket även berör Sigtuna kommun. Varningen gäller lördag kväll mellan klockan 18 och 23.

God Jul

Notiser märsta.nu önskar alla läsare en god jul🎄.