Misshandlade kvinna efter dyra jackköpet: Fick vara nog
En man hamnade i bråk med sin kvinnlige partner som köpte en för dyr jacka. Mannen slog till henne med två knytnävsslag för att marker att det fick "vara nog".
Händelsen inträffade i en lägenhet i Märsta i januari förra året. Kvinnan kom hem med en jacka som var för dyr för parets ekonomi, efter gräl så svarade mannen med att utdela två knytnävsslag mot hennes huvud som träffade i ansiktet och nacken. Mannen sa i förhör att syftet inte var att skada partnern utan att han ville markera att det fick ”vara nog”. Mannen döms till villkorlig dom och ska även utge skadestånd till kvinnan på 7000 kronor.
Nyheter Föräldrar i Sigtuna fortsätter att dela vabben ojämställt. Under de senaste tolv månaderna stod männen för 38 procent av alla vabbdagar i kommunen – den lägsta andelen på över tio år, enligt Försäkringskassan.
Blåljus Vid 2-tiden i natt inträffade ytterligare ett våldsbrott i Märsta. En man grips misstänkt för grov misshandel. Den utsatte är en kvinna som förts till sjukhus.
Politik Oppositionspartierna Socialdemokraterna, Vänsterpartiet, Miljöpartiet och Centerpartie riktar skarp kritik mot den moderatledda kommunledningens beslut att tacka ja till ett möte med regeringens samordnare för frivillig återvandring.
Nyheter Allt fler småhus i Sigtuna och övriga Stockholms län visar tecken på klimatrisker som kan leda till skador vid extremväder. Enligt en ny sammanställning från If och Anticimex har mer än var fjärde villa i länet brister som kan göra dem sårbara vid exempelvis översvämning eller skyfall.
Nyheter En nederländsk lastbilschaufför i 20-årsåldern stoppades vid Öresundsbron med stora mängder narkotika i lasten. Han uppgav att han var på väg till Arlanda flygplats, men i lastutrymmet hittades heroin och cannabisharts till ett uppskattat värde av flera miljoner kronor.