Polis vid Märsta station med anledning av att en person misshandlatFoto: MMS-Bild

Busschaufför misshandlades

En busschaufför misshandlades av en man vid 21-tiden på tisdagskvällen.

Bussföraren blev slagen av en man och larmade om misshandeln. Polis var snabbt på plats och den misstänkte som är en man i 35-årsåldern kunde snabbt lokaliseras. Bussföraren skadades inte och den misstänkte kördes till sitt boende. Han är misstänkt för misshandel och narkotikabrott.

valet2026

Munkholmen och Valsta sticker ut i partiernas väljarstöd

Politik Inför höstens kommunval i Sigtuna har Newsworthy gått igenom hur stödet för partierna varierar mellan olika delar av kommunen. Bilden är tydlig: vissa områden är starka fästen för respektive parti, medan andra i princip är svaga zoner.

valet2026

(S) efterlyser samling för polisstation

Politik Socialdemokraterna i Sigtuna vill att kommunen ska bli ett eget lokalpolisområde. I en motion till kommunfullmäktige lyfter partiet behovet av ökad polisiär närvaro och ett närmare samarbete mellan polis och kommun.