En person misshandlades vid 17-tiden i centrala Sigtuna.
Polis kallades till Hamngatan i Sigtuna med anledning av en misshandel då en person blev slagen. Sökningarna efter gärningsmannen blev resultatlösa. Polisen uppger att det inte finns uppgift huruvida målsägande var i behov av sjukvård. Sökningarna efter gärningsmannen avslutades vid 18.45-tiden.
Nyheter Rosersberg blir en av de första platserna i landet där särskilda avdelningar för barn och unga inom Kriminalvården ska startas. Planen är att verksamheten ska vara i drift från den 1 juli 2026.
Nyheter Kommunstyrelsens samhällsbyggnadsutskott har beslutat att sänka hastigheten på flera gator i Sigtuna stad från 50 till 40 kilometer i timmen. Omskyltning planeras till sommaren.
Nyheter Svenska kyrkan i Märsta har genomfört en beredskapsövning för att klara verksamheten även vid större kriser. Under två dagar i början av mars testades arbetet helt utan el och diesel.