Sofia Mir är ny ordförande i VänsterpartietFoto: Privat/Facebook
Mir ersätter Andersson som ordförande i (V)
Niklas Andersson avgick som ordförande efter tre år i Vänsterpartiet och Sofia Mir valdes till ny ordförande.
Vänsterpartiet höll förra veckan ett digitalt årsmöte, i samband med det lämnade Niklas Andersson posten som ordförande efter tre år. Sofia Mir valdes till ny ordförande: – Jag är tacksam för Niklas trygga stöd under hans tid som ordförande och ser fram emot att få fortsätta leda arbetet med vår fina partiförening, säger Mir i ett uttalande till Vänsterpartiets facebookssida.
Niklas Andersson fortsätter dock i styrelsen som kassör. Övriga styrelseledamöter är Anna-Karin Osviannikov, Marta Aguirre, Omar A-Askary och Palle Raabjerg. Till nämndemän i Attunda tingsrätt valde man Omar Al-Askary och Palle Raabjerg.
Notiser Hundens vecka kommer att arrangeras hos Märsta-Sigtuna Brukshundklubb vecka 37: - 2021 blev rekordartad för Hundens vecka och vi hoppas på ett lika stort engagemang i år, säger Lovisa Palmblad, verksamhetsutvecklare på Studiefrämjandet Stockholm Gotland.
Nyheter Planeringen inom kollektivtrafiken minskar kraftigt: - Vår kontrolloffensiv för det hederliga Stockholm ger resultat. Tjuvåkningen nu trycks tillbaka på bred front och särskilt i spårtrafiken som uppvisar historiskt låga nivåer, säger trafikregionrådet Kristoffer Tamsons.
Nyheter Midsommarhelgen är en av högtiderna som det är extra högt tryck på SOS Alarm: - i vill uppmana var och en att fira in sommaren varsamt och att ringa rätt när det behövs, äger Björn Skoglund, verksamhetsspecialist på SOS Alarm.
Notiser Ett British Airways-plan som lyfte från Arlanda tvingades vända tillbaka efter ett tekniskt fel: - Det hördes flera smällar, uppger flera boende ute i Vidbo.