Infrastrukturminister Anna Johansson med Ibrahim Khalifa (S), Kommunstyrelsens ordförande.Foto: Pressbild/Sigtuna kommun

Minister besökte Märsta station

Infrastrukturminister Anna Johansson (S) besökte Märsta på torsdagen för att prata om utmaningarna för kommunen och regionen.

I veckan presenterade Sigtuna kommun att man ingått en överenskommelse med Trafikverket och Stockholms läns landsting om att bygga om Märsta station för 550 miljoner kronor. På torsdagen kom infrastrukturminister Anna Johansson (S) själv till Märsta för att se över situationen samt prata med lokalpolitiker och pendlare.
– Regeringen har antagit en flygstrategi där vi bland annat trycker på att Arlanda behöver utvecklas för att fortsatt locka hit såväl företag som turister. För det krävs det att Arlandas tillgänglighet säkras och då är det samverkan mellan många olika parter som måste till, bland annat genom det Arlandaråd som ska tillsättas, säger Anna Johansson i ett pressmeddelande.

Utöver situationen i Märsta station har Trafikverket också på sitt bord att bredda E4:an mellan Rosersberg-Arlanda till trefiligt hela vägen, något som egentligen skulle ha påbörjats under sommaren 2016.

Nattpendeltåg till Märsta, Rosersberg och Arlanda från augusti 2026

Politik Resenärer i kommunen kan se fram emot fler pendeltågsavgångar nattetid. Från och med augusti 2026 inför Region Stockholm ett pilotprojekt med utökad nattpendeltågstrafik på sträckan Södertälje–Uppsala via Stockholm City. Satsningen omfattar bland annat Märsta, Rosersberg och Arlanda, och genomförs för att göra kollektivtrafiken mer tillgänglig dygnet runt.

EXTRA

Misshandel vid restaurang i Märsta

Blåljus Polis och ambulans larmades på lördagskvällen till en restaurang i Märsta efter en misstänkt misshandel. En person hade blivit slagen utanför restaurangen och uppgavs ha skador i huvudet.

Flygplan mot Arlanda larmade om rök i kabin

Blåljus Ett flygplan från Air France, på väg från Paris till Arlanda, aktiverade ett nödlarm på lördagskvällen efter en indikation om möjlig rökutveckling i kabinen. Händelsen inträffade när planet befann sig på hög höjd, cirka tre mil söder om Stockholm.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening