Jennifer JacobssonFoto: Insändarbild
Kevin ToureFoto: Insändarbild

MIK-ungdomar till Elitlägret

Märsta IK skickar i sommar två spelare till Elitlägret i Halmstad.

Jennifer Jacobsson spelar till vardags i Damlaget och hon är just nu i Halmstad för att representera Uppland. Elitlägret i Halmstad samlar de bästa spelarna i årskullen F01 och inom kort tas även ett landslag ut efter urval bland talangerna. Kevin Toure åker ner till lägret nästa vecka då pojkarna har sin samling, han är en del av MIK P01 annars och tränar även med A-laget samt U19. Båda har en spännande vecka framför sig, säger Joakim Folmer-Hansen i Märsta IK.

Mårtensson blir assisterande sportchef i Örebro Hockey

Ishockey Örebro Hockey förstärker sin sportsliga ledning och välkomnar Tony Mårtensson som ny assisterande sportchef. Mårtensson, ursprungligen från Märsta och boende i Sigtuna, har de senaste åren arbetat i Linköpings organisation som sportchef.

Kim Taekwondo med starka prestationer på Slovenia Open

kampsport I helgen deltog Kim Taekwondo i Slovenia Open G2 i Ljubljana med landslagsaktuella Izabella Källstrand och Nazaah Waliullah, samt Tea Karlberg som debuterade i ny viktklass. Tävlingen är G2-klassad, vilket innebär att det delas ut dubbla rankingpoäng jämfört med G1.

EXTRA

Anthony Nyberg matchhjälte för Karlskoga

Ishockey Märstasonen Anthony Nyberg fick en oväntad chans i Hockeyallsvenskan – och tog den. När han vaktade målet mot Modo på söndagen svarade han för 17 räddningar på 18 skott och hyllades efteråt som matchhjälte.

Jesper Wahlberg kan bli Årets cyklist

Cykel Jesper Wahlberg från Märsta BMX är en av de 13 nominerade till utmärkelsen Årets cyklist 2025. Nu öppnar omröstningen där allmänheten kan vara med och påverka vilka som prisas.

damallsvenskan

Skånela tog viktig seger mot Redbergslid

Handboll Skånela vann med 29–27 i damallsvenskan efter en jämn och svängig match i Vikingahallen. I och med segern lämnade laget platsen under strecket och kliver upp på negativ kvalplats med tre omgångar kvar att spela.