Daniel Wennberg och John Drugge i samband med Utvecklingslägret i Halmstad i somrasFoto: Insändarbild

MIK-talanger till landslagssamling

Märsta IK:s John Drugge och Daniel Wennberg har tagits ut till ett landslagsläger för P15 Future Team 21-23 oktober.

Svenska Fotbollförbundet har instiftat Future Team för ungdomar som har en senare fysisk, muskler utveckling än genomsnittet i åldersgruppen. Det är alltså ungdomar som är duktiga fotbollsmässigt men fysiskt inte har nått samma nivå som jämngamla spelare. Syftet är att fånga upp talangerna som har god spelförståelse, bra teknik och mentala kvaliteter samt att det ligger i ambition att fler ska välja att idrotta längre.

Från Märsta IK till den första samlingen har John Drugge och Daniel Wennberg tagits ut. De är båda födda 2004:
– Kul för grabbarna att bli uppmärksammade på det här sättet men de och vi vet att det är det dagliga jobbet på hemmaplan som i slutändan ger långsiktiga resultat.
Lägret är den 21-23 oktober på Bosön, säger Martin Möller sigtunabo och fotbollsutvecklare för Uppland P04.

Pantzar i VM-kvaltruppen

Basket Sigtunafostrade Melwin Pantzar är en av nyckelspelarna i det svenska herrlandslaget i basket, som nu laddar för nästa VM-kval. Pantzar, som till vardags spelar i spanska Bilbao, har hittills gjort 42 landskamper för Sverige.

EXTRA

Wings får uppskov med betalning till kommunen

Ishockey Wings HC får mer tid på sig att betala sina skulder till Sigtuna kommun. Kultur- och fritidsnämnden har beslutat att ge klubben ett års paus i avbetalningsplanen och skjuta upp årets hyresbetalning på 300 000 kronor till december 2025.

Fem medaljer i Malmö

kampsport Kim Taekwondo imponerade på nationell nivå. Under helgens deltävling av Svenska Cupen 2 i Malmö tog klubbens elitlag hem totalt fem medaljer – två guld, ett silver och två brons.

herrallsvenskan

Fjärde raka segern för Skånela

Handboll Skånela tog sin fjärde raka seger i allsvenskan efter att ha besegrat Varberg med 26–20 på lördagen. Märstalaget tog ledningen tidigt och höll den genom hela matchen.

hockeyettan

Wings vann hemma mot Surahammar

Ishockey Wings tog en säker seger mot Surahammar i onsdagens match i Hockeyettan. Slutresultatet skrevs till 4–1 efter en stark laginsats, där hemmalaget dominerade spelet från den andra perioden och framåt.