Fredrik Lindberg lämnar Märsta IKFoto: Magnus Granhagen

MIK-stjärnan går till Rosersberg

Rosersbergs IK värvar Märsta IK:s stjärna Fredrik "Mulle" Lindberg som den gångna säsongen gjorde nio mål i Division 3.

Ett kapitel slutar i Märsta IK och ett nytt börjar i Rosersberg. Fredrik ”Mulle” Lindberg som spelat i Märsta IK sedan barnsben och varit med att föra upp laget från femman till trean slutar. Han väljer istället att spela i Division 5 med Rosersbergs IK. Med sig tar han Joakim Nilsson.
– Detta är två oerhört vassa nyförvärv för RIK och vi är verkligen glada för att dom valt att ansluta till oss, uppger RIK i ett uttalande på Facebook.

Utmanar om serieseger
Med både Lindberg och Nilsson i laget blir Rosersbergs IK en av utmanarna om seriesegern.
– Mulle är en målskytt av rang men även för oss så ser vi han som en spelare med ett spelsinne som få och kommer att passa perfekt in i RIK som en speldirigent på mitten och bli en nyckelspelare för oss, skriver RIK på sin facebooksida.

Planer på tälthall för fotboll i Midgårdsdalen avbryts

Fotboll I en skrivelse som Kommunstyrelseförvaltningen tagit fram föreslås att den påbörjade förstudien för en tälthall för fotboll i Midgårdsdalen avbryts. Beslutet grundar sig på flera praktiska och ekonomiska hinder som tidigt framkommit i processen.

hockeyettan

Wings nollades mot Borlänge

Ishockey Wings åkte på en tung förlust hemma mot Borlänge med 0–4 efter en match där gästerna visade sig vara det starkare laget.

Pantzar i VM-kvaltruppen

Basket Sigtunafostrade Melwin Pantzar är en av nyckelspelarna i det svenska herrlandslaget i basket, som nu laddar för nästa VM-kval. Pantzar, som till vardags spelar i spanska Bilbao, har hittills gjort 42 landskamper för Sverige.

EXTRA

Wings får uppskov med betalning till kommunen

Ishockey Wings HC får mer tid på sig att betala sina skulder till Sigtuna kommun. Kultur- och fritidsnämnden har beslutat att ge klubben ett års paus i avbetalningsplanen och skjuta upp årets hyresbetalning på 300 000 kronor till december 2025.