Märsta IK lyckades inte vinna seriefinalen. OBS! ArkivbildFoto: Märsta IK/Instagram

MIK föll i seriefinalen

Märsta IK förlorade seriefinalen mot Fanna och därmed föll man för första gången i år.

Efter sju matcher med segrar och en oavgjord var det seriefinal på Fanna IP. Både Fanna och MIK stod på 22 poäng vardera inför matchen. Målskyttet inledde Leonard Levenhagen redan i sjunde minuten. Levenhagen friställdes framför Daniel Wennberg och gjorde inget misstag. Fanna har bud på fler mål men mitt i pressen sticker MIK emellan och får in en boll i mål, dock visar det sig vara offside och det var 1-0 i paus.

Filip Rahula visas ut för MIK i samband med en straffsituation, straffen den sätter Fannas Andreas Larsson säkert. MIK går sista 20 för kvittering och det blir chanser åt båda håll, dock står sig resultatet. Därmed får MIK nöja sig med att vara tvåa för tillfället. Närmast väntar derby på nationaldagen mot Rosersbergs IK med avspark 14.00 på Midgårdsvallen.

Skånela IF P14 klara för steg 3A i USM

Handboll Skånela IF:s pojkar 14 är klara för nästa omgång i USM efter två segrar under helgen. Laget säkrade avancemanget redan på lördagen och går in i steg 3A som ett av de topprankade lagen.

EXTRA

Kim Taekwondo tog tre SM-guld i Linköping

kampsport SM i taekwondo avgjordes i går i Linköping och Kim Taekwondo deltog med sex tävlande. Klubben tog totalt tre guld och två brons i årets sista rankingtävling inför landslagssäsongen 2026.

damallsvenskan

Skånela föll hemma mot Ystad

Handboll Skånela IF föll hemma mot Ystads IF HF i damernas Allsvenska möte den 29 november, där gästerna drog ifrån tidigt och vann med 35–28 efter 20–13 i paus.

SM i BMX avgörs i Märsta 2026

Cykel Svenska Cykelförbundet har beslutat att SM i BMX 2026 ska arrangeras i Märsta. Beslutet togs i samband med ett omfattande styrelsemöte där flera nationella mästerskap för kommande år fördelades.

Fyra judoutövare från kommunen tog medaljer på RM

kampsport Fyra judoutövare från Sigtuna kommun tog medaljer vid årets Riksmästerskap. Ariel Drottgren, Chinzorig Odkhuu och Lina Ejestrand deltog i mixlaget, som gjorde en stark insats och tog silver, efter att ha följt upp förra årets guld.

damallsvenskan

Seger även för damerna

Handboll Skånelas damlag tog sin första seger för säsongen genom en klar bortavinst mot HK Drott i Halmstad.

Planer på tälthall för fotboll i Midgårdsdalen avbryts

Fotboll I en skrivelse som Kommunstyrelseförvaltningen tagit fram föreslås att den påbörjade förstudien för en tälthall för fotboll i Midgårdsdalen avbryts. Beslutet grundar sig på flera praktiska och ekonomiska hinder som tidigt framkommit i processen.

hockeyettan

Wings nollades mot Borlänge

Ishockey Wings åkte på en tung förlust hemma mot Borlänge med 0–4 efter en match där gästerna visade sig vara det starkare laget.

Pantzar i VM-kvaltruppen

Basket Sigtunafostrade Melwin Pantzar är en av nyckelspelarna i det svenska herrlandslaget i basket, som nu laddar för nästa VM-kval. Pantzar, som till vardags spelar i spanska Bilbao, har hittills gjort 42 landskamper för Sverige.