Juni är till ända och märsta.nu ökade trafiken med nästan 12 procent jämfört med föregående år. Missade du någon nyhet? Vi ger dig chansen att klicka in på de populäraste nyheterna den gångna månaden.
märsta.nu i juni blev en rekordmånad med 42 700 unika besök och 192 000 totala, plus 11,6 respektive 8 procent. Redan innan Klockstapeln brann på den sista dagen i juni så hade märsta.nu passerat de 38 000 unika som förra årets toppnotering löd. Under juni inträffade några speciella händelser som lockade en del intresse från kommuninvånarna. Bland annat slagsmål på Sleipnergatans parkering, biljakten mellan Sigtuna-Märsta och sedan branden av Klockstapeln. Under sommaren fortsätter bevakningen som vanligt och juli är normalt en välbesökt månad. Kommuninvånarnas nyhetsbehov tar inte semester vilket märks år efter år på märsta.nu
Notiser Fem personer döms för grov narkotikasmuggling efter att ett paket med möbler visat sig innehålla stora mängder cannabis. Försändelsen stoppades på Arlanda i oktober.
Politik Oppositionsregionrådet Kristoffer Tamsons (M) i Region Stockholm lämnar politiken i samband med höstens val. Det skriver han i ett inlägg på Facebook.
Nyheter Rosersberg blir en av de första platserna i landet där särskilda avdelningar för barn och unga inom Kriminalvården ska startas. Planen är att verksamheten ska vara i drift från den 1 juli 2026.