SigtunaHem och Hyresgästföreningen har ännu inte enats trots att medlare försökt lösa situationen: - – Vi fick ett medlingsbud som vi tyvärr inte kunde acceptera. Därför har vi valt att gå till Hyresmarknadskommittén. Förhandlingarna har alltså strandat, kommenterar SigtunaHems vd Göran Langer.
Efter att förhandlingarna strandat mellan Hyresgästföreningen och SigtunaHem kallades medlare in. Nu har SigtunaHem även förkastat medlarnas bud och i slutet av mars ska förhandlingarna återupptas i Hyresmarknadskommittén. Där kommer det att lämnas en slutgiltig rekommendation som parterna får ta ställning till, skriver SigtunaHem på sin hemsida.
Politik Inför höstens kommunval i Sigtuna har Newsworthy gått igenom hur stödet för partierna varierar mellan olika delar av kommunen. Bilden är tydlig: vissa områden är starka fästen för respektive parti, medan andra i princip är svaga zoner.
Error, group does not exist! Check your syntax! (ID: 26576)
Notiser Under 2025 rapporterades sju fall av den fästingburna sjukdomen i Sigtuna kommun, enligt statistik från Folkhälsomyndigheten som Newsworthy sammanställt. Det är fem fler än året innan och den högsta siffran som noterats i kommunen.
Notiser Regeringen har nu presenterat nya byggstartsbeslut inom den nationella infrastrukturplanen, där flera satsningar berör tillgängligheten till Arlanda.
Politik Socialdemokraterna i Sigtuna vill att kommunen ska bli ett eget lokalpolisområde. I en motion till kommunfullmäktige lyfter partiet behovet av ökad polisiär närvaro och ett närmare samarbete mellan polis och kommun.
Nyheter Plankningen i SL-trafiken ligger kvar på en låg nivå. Under 2025 gjordes 1,9 procent av resorna utan giltig biljett, enligt Trafikförvaltningens årliga sammanställning.
Politik Socialdemokraterna i Sigtuna har beslutat om sitt valprogram inför valet 2026. Programmet bygger på tre prioriterade områden: skola, arbetsmarknad och trygghet.
Blåljus En trafikolycka på E4 under morgonen skapar stora problem i trafiken i riktning mot Uppsala. Olyckan inträffade mellan trafikplatserna Rotebro och Bredden.
Nyheter Det blev en rejäl upprensning i Rosersbergs industriområde under söndagen. Ett 25-tal spelare från Sigtuna Märsta United, tillsammans med föräldrar, gick igenom delar av området och plockade skräp längs vägar och diken.
Nyheter Arbetslösheten i Sigtuna kommun sjunker något. I mars var 8,8 procent av invånarna inskrivna som arbetssökande, en minskning jämfört med samma månad i fjol, enligt Newsworthy.