Pernilla Bergqvist (L), medverkar inte i beslutet att säga upp medlemskapet i IcornFoto: Sigtuna kommun/Kari Kohvakka
Medlemsskap i Icorn sägs upp-Bergqvist kritisk
Sigtuna kommun säger upp Icorn-medlemskapet om fristadsförfattare, ett beslut som delar kommunledningen då Pernilla Bergqvist (L) inte deltar i beslutet.
I början av 2010-talet drev Pernilla Bergqvist på för att Sigtuna kommun skulle gå med i fristadsförfattarorganisationen Icorn och sedermera för att två fristadsförfattare skulle komma till Sigtuna kommun. Sedan 2018 finns dock inga fristadsförfattare kvar och kommunen kommer nu att säga upp medlemskapet i Icorn. Pernilla Bergqvist uppger i mail till märsta.nu att hon inte deltar i beslutet. – Vi har ett väldigt bra och konstruktivt samarbete i kommunledningen men i den här frågan är vi inte överens. Jag hade hoppats på att vi kunde fortsätta stötta och hjälpa förfölja och hotade författare och dra ett litet strå i kampen för det fria ordet, yttrandefrihet och demokrati. Men kanske vi kan göra något framöver. Jag ska se om det går att starta något samarbete med andra kommuner.
Sigtuna kommun sparar in flera hundra tusen på att inte ta emot fristadsförfattare, men enbart själva medlemskapet för Icorn kostade 25 000 kronor/år. Pengar som inte finns med i budget för 2022. Beslutet tas i Kommunstyrelsen under måndagen.
Nyheter Transportstyrelsen har slagit fast att A Flygbränslehantering AB (AFAB) inte får ställa egna krav på leverantörer som vill använda flygbränsleanläggningen på Arlanda.
Notiser Sigtuna kommun har antagit en ny arkitekturpolicy som ska vägleda utvecklingen av allt från stadsdelar och byggnader till parker, landsbygd och offentliga platser. Policyn ska bidra till trygga, hållbara och vackra livsmiljöer där människan står i centrum, enligt kommunen.
Nyheter Under det tredje kvartalet 2025 var sex av tio nyregistrerade personbilar i Sigtuna kommun laddbara, visar statistik som Newsworthy rapporterar.
Nyheter Trots flera anmälningar som kopplade en lokal uppfödare till 36 övergivna raskatter i Märsta, valde Länsstyrelsen i Stockholm att inte göra någon polisanmälan – i strid med djurskyddslagen, rapporterar Kalla fakta.
Nyheter Nu har den sista processen gällande ledningen mellan Odensala-Väsby hanterats och Svenska kraftnät kan börja planera för projektstart:- Det här är en viktig pusselbit i vår satsning för att ge stockholmsregionen kraft att växa, säger Ulrika Hamberg programledare på Svenska kraftnät.
Blåljus En man har gripits misstänkt för mordet på den kvinna som hittades död i Sigtunafjärden i januari 2015. Det bekräftar polisen för TV4 Nyheterna.
Blåljus Polisen i lokalpolisområde Sigtuna/Väsby/Sollentuna rapporterar att de senaste dagarna kommit i kontakt med ett stort antal ungdomar som varit så berusade att de behövt sjukhusvård.
Politik Mälardalsrådet uppmanar regeringen att klubba igenom satsningarna i den nya infrastrukturplanen som inkluderar Arlanda, Ostlänken E4 och Märsta station.