Polisens husbil vid Sätuna torgFoto: Polisen/Facebook
Medborgardialoger i Märsta och Sigtuna
Polisen kommer till Sigtuna och Märsta för medborgadialoger.
Som en del av trygghetsarbetet i Stockholms län kommer Polisregion Stockholm och Lokalpolisområde Sollentuna till Sigtuna och Märsta för medborgardialoger. Det därpå tisdag som man finns på Sigtuna busstation mellan klockan 14-16 och i Märsta senare under tidagen, 16.30-18.30. Genom medborgardialoger vill polisen att kommuninvånarna engageras i ett brottsförebyggande och trygghetsskapande arbete.
Nyheter Chansen till snö på julafton har minskat tydligt i Sigtuna och resten av Mälardalen. Under de senaste decennierna har gröna jular blivit allt vanligare.
Nyheter Kriminalvården förbereder undervisning för barn och unga på anstalt. Förslagen är aktuella även lokalt, eftersom Storboda i Rosersberg omfattas av en ny skola.
Ung & Student När jullovet startar den 19 december ordnar Sigtuna kommun ett brett utbud av gratis aktiviteter för barn och unga i Märsta, Sigtuna, Valsta och Rosersberg. Programmet pågår fram till att skolan börjar igen den 8 januari och innehåller allt från kultur och pyssel till sport och fritidsverksamhet.
Blåljus En polisanställd i Sigtuna kommun åtalas misstänkt för grovt bedrägeri efter att ha sjukanmält sig i samband med semester vid flera tillfällen.
Nyheter Vanadis Energy planerar att bygga vad de kallar världens första gigafabrik för vanadin solid‑state‑batterier norr om Stockholm, med etablering i Rosersberg.