Robin Edsmyr framför grillenFoto: Insändarbild
FläskbogFoto: Insändarbild
DessertFoto: Insändarbild
HamburgareFoto: Insändarbild
Teamet i samband med Skånes matfestival
Foto: Insändarbild

Medaljer för Robin på Grill-EM/SM

Steningebon Robin Edsmyr har tävlat med sitt team i SM/EM och kammat hem ett silver och två brons: - För att vara vår första tävling nånsin så är vi riktigt nöjda, säger Robin till märsta.nu

märsta.nu har tidigare rapporterat om Robin edsmyr som tävlar i grillning. Efter en uttagning i våras kom han och hans team med till SM/EM som nu har avgjorts. Där blev det silver i Fläskbog, brons i Vegetariskt och brons i Fisk. Robin säger till märsta.nu att man är nöjda med tanke på att det var första tävlingen nånsin:
– Bogen kördes över natten ca 10 timmar, sen körde vi pulled pork, poppade svålen och serverade som krisp. Vegetarisk blev det en burgare med zucchini, bulgur, svart vitlök, rökt cheddar och gruyere bland annat. Fisken rimmade vi över natten och helgrillade, rubbade med en mix av ghee, svart vitlök, en het sås, citron och serverade med trippelfriterade strips på grillen, picklad polkabeta och ramslöksmajonäs, berättar Robin.

Noterbart var att teamets vegetariska kom även tipp 5 i Europa, då ska man ha i åtanke att det var 50 lag som tävlade och grill-eliten från Europa var på plats.

Valsta kyrka fyller 50 år

Kulturnyheter Valsta kyrka, den yngsta av Märsta pastorats kyrkor, firar i år sitt 50-årsjubileum. Kyrkan byggdes 1975, mitt under en tid av nybyggaranda i stadsdelen Valsta. Med sin placering vid Valsta torg har den sedan starten haft en central roll i området.

SVT spelade in i Märsta för Arvinge okänd

Nöjesnyheter SVT Göteborgs program Arvinge okänd gjorde under måndagen inspelningar i Märsta. Programledaren Kattis Ahlström besökte juristen Christer Bjurestedt Linde på Murkelvägen, där delar av ett kommande avsnitt spelades in.

Märstarapparen 25 släpper ny singel

Nöjesnyheter Märstarapparen 25 är aktuell med nya singeln Bad Man, som släpptes den 8 augusti via EMI Sweden/Universal Music. Låten bjuder på tydliga afrobeatsinfluenser och följer upp sommarens tidigare släpp Wahala.

Sara Sandberg ställer ut i Sigtuna

Kulturnyheter Sara Sandberg som tidigare studerat på SSHL ställer ut på Plåt Pelles i höst: - Utställningen består ett flertal verk där fotografi kombineras med digitalt måleri och där djuren står i fokus för bildberättelsen. Med min fotokonst skapar jag bildvärldar fyllda av mystik, stillhet och nyfikenhet, berättar Sara.