Som en respons av förra veckans beslut om att man måste sitta vid ett bord på restaurang och äta så inför Max bordservering.
Max inför bordsservering på sin restaurang i Märsta bland annat. Utöver det kan man även få maten utburen till sin bil på parkeringen om man önskar. – Vi vill alltid vara först med lösningar för våra gäster och i de här tiderna är valmöjlighet och anpassning a och o. Jag är glad över att vi kan leverera nya alternativ så snabbt. Genom det här ökar vi servicen och flexibiliteten ytterligare. Sitt kvar i bilen, jogga på plats utanför eller vänta vid ett bord, det gör du som du vill. Du kan få din favoritburgare på MAX på ett säkert sätt, säger Christoffer Bergfors, är vice koncernchef på MAX.
Nöjesnyheter Lokala bandet Smashmallows släpper nytt: - Vi vill med albumet visa på mörkret inom oss, men även på det hopp som finns i världen, säger Henrik Naglitch.
Kulturnyheter Sigtuna Scen och Teater flyttar Sigtuna World Voice till 2021 på grund av beslut från regeringen och Folkhälsomyndigheten att förbjuda allmänna sammankomster med fler än åtta personer.
Nöjesnyheter Catarina König från Sigtuna blev Decenniets mästerkock: - Alla jobbar med mat, det är kockar och krögare, alla är jätteduktiga. Man visste inte riktigt på vilken nivå alla var på. Jag gick in med inställningen att det skulle bli tufft, sa König till Aftonbladet.
Nöjesnyheter Under november kommer hotellnätverken i kommunen att skapa mat av svinn:- Trots att våra medlemmar är mycket hårt drabbade av pandemin fortsätter de att med fullt fokus driva hållbarhetsfrågor för att minska det gemensamma klimatavtrycket, säger Anna Lakmaker, VD på Destination Sigtuna.
Märstafolket Världsartisten Eak-a-Mouse har varit i Sigtuna på besök: - Han är strandsatt i Sverige pga covid-19 och han brukar ha över 200 spelningar per år, berättar Mirjam Fogelin som bjöd hem honom på middag.