Mästerkocken Magnus Johansson med elevernaFoto: ArlandagymnasietTvå elever jobbar med schnitzeln tillsammans med MagnusFoto: ArlandagymnasietUppdukat Foto: ArlandagymnasietDessert... smarrigt!Foto: Arlandagymnasiet
Mästerkock besökte Arlandagymnasiet
Magnus Johansson från Sveriges Mästerkockar besökte gymnasiesärskolan på Arlandagymnasiet.
Gymnasiesärskolans elever fick ett celebert besök när Magnus Johansson från Sveriges Mästerkockar kom på beslå. Han lagade mat tillsammans med eleverna. Det bjöds på pocherat ägg, schnitzel cordon bleu samt dessert med honungsglaserade nektariner med italiens maräng och pistagenötter. Magnus hade kul tillsammans med eleverna: – Det är alltid kul att komma ut till nya ställen och träffa andra matintresserade och laga mat tillsammans.
Initiativet till att bjuda in Magnus togs av Henrik Hagerbo, lärare på Restaurangskolan. Han var hela tiden med och guidade eleverna i arbetet med Magnus Johansson. Magnus ska ha varit en favorit bland eleverna. Skolan strävar efter att ha eleverna i så verklighetsnära situationer som möjligt och just nu etablerar man ett samarbete med Clarion Hotel Arlanda där eleverna kommer att kunna göra praktik och vara med i deras verksamhet på hotellet.
Nyheter Som märsta.nu kunde rapportera i helgen renoveras busstorget i år. Tidigare i veckan fattades beslut i Kommunstyrelsen: - Busstorget är en av de första platserna många möter när de kommer till Sigtuna stad. Därför är det viktigt att det upplevs som tryggt, tillgängligt och välkomnande, kommenterar kommunstyrelsens ordförande Mattias Askerson (M)
Notiser Svea hovrätt dömer en man för vållande till annans död och vårdslöshet i trafik efter en dödsolycka i Valsta den 7 juni 2023. En pojke avled efter att ha blivit påkörd vid ett obevakat övergångsställe.
Notiser Organisationen Mamma United, som är verksam i bland annat Sigtuna kommun, beviljas 554 750 kronor i statsbidrag från Jämställdhetsmyndigheten. Bidraget avser verksamhetsstöd för åren 2026 och 2027.
Notiser Antalet parkeringsanmärkningar i Sigtuna kommun ökade under 2025 jämfört med året innan. Totalt utfärdades 15 660 parkeringsböter under året, att jämföra med 15 357 under 2024.
Nyheter En 39-årig man från Märsta har dömts för försök till våld mot tjänsteman och våldsamt motstånd efter en händelse på Centralen i Stockholm i juni förra året.
Politik Humlegården föreslås utvecklas till en gemensam träffpunkt med bland annat bibliotek och kontaktcenter. Det framgår av en förstudie som nu har presenterats för kommunen.