Mästerkocken Magnus Johansson med elevernaFoto: Arlandagymnasiet
Två elever jobbar med schnitzeln tillsammans med MagnusFoto: Arlandagymnasiet
Uppdukat Foto: Arlandagymnasiet
Dessert... smarrigt!Foto: Arlandagymnasiet

Mästerkock besökte Arlandagymnasiet

Magnus Johansson från Sveriges Mästerkockar besökte gymnasiesärskolan på Arlandagymnasiet.

Gymnasiesärskolans elever fick ett celebert besök när Magnus Johansson från Sveriges Mästerkockar kom på beslå. Han lagade mat tillsammans med eleverna. Det bjöds på pocherat ägg, schnitzel cordon bleu samt dessert med honungsglaserade nektariner med italiens maräng och pistagenötter. Magnus hade kul tillsammans med eleverna:
– Det är alltid kul att komma ut till nya ställen och träffa andra matintresserade och laga mat tillsammans.

Initiativet till att bjuda in Magnus togs av Henrik Hagerbo, lärare på Restaurangskolan. Han var hela tiden med och guidade eleverna i arbetet med Magnus Johansson. Magnus ska ha varit en favorit bland eleverna. Skolan strävar efter att ha eleverna i så verklighetsnära situationer som möjligt och just nu etablerar man ett samarbete med Clarion Hotel Arlanda där eleverna kommer att kunna göra praktik och vara med i deras verksamhet på hotellet.

Utvisningen av Ayla

Tonårsutvisningarna pausas – Andrum för Ayla

Nyheter Regeringen har beslutat att tillfälligt pausa de så kallade tonårsutvisningarna i väntan på ny lagstiftning. Beskedet ger nytt hopp för många unga i Sverige – bland dem 21-åriga Ayla från Märsta som länge levt med oro över sin framtid.

Bilbrand skapade köer mot Arlanda

Blåljus En brand i en personbil vid avfarten från E4 mot Arlanda skapade köer mot flygplatsen på onsdagsmorgonen. Vid 07.40 var bilen bärgad och samtliga körfält öppnades igen.

Stor risk för gräsbrand under onsdagen

Notiser Det råder stor till mycket stor risk för gräsbrand i snöfria områden under onsdagen den 4 mars mellan klockan 11.00 och 19.00. Varningen omfattar östra Svealand, där Sigtuna kommun ingår.