Prince Ekong var stabil som bollvinnare och spelfördelare. Veteranen gjorde en av sina bästa matcher i märstatröjan
Märstaseger mot topplaget
Topplaget Lidingö fick se sig besegrat på Midgårdsvallen där Märsta IK vann med 1-0 efter mål i 20:e minuten.
Märsta IK hade matchen fullständigt under kontroll från början till slut. Det var en välspelad match men utan direkta farligheter åt något håll. MIK fick 1-0 efter att Rasmus Edin frispelat Fredrik Lindberg som iskallt placerade bollen i mål bakom en utrusande målvakt. Det blev matchens enda mål. Märsta var närmare 2-0 än 1-1 även om chanserna framåt var knapphändiga. Bakåt fick Victor Elfström svara för enstaka ingripanden.
Närmast var Lidingö med cirka 20 minuter i samband med en frispark som Lidingö slog in i boxen, från nära håll sköt sedan en spelare på täckande MIK-spelare till en resultatlös hörna. Sista tio odramatiska, MIK kontrollerade spelet och Lidingö hade svårt att skapa något sista tredjedelen. Efter några minuters tillägg var matchen tillända. Noterbart var att Jakob Gustafsson var tillbaka och han bildade stabilt mittlås med Giorgio Kababji.
Handboll Skånela IF lanserar en ny satsning riktad till de allra yngsta barnen i kommunen. Den 21 september startar verksamheten Skoj med Boll, som vänder sig till barn födda 2022–2024.
Handboll Jesper Östlund från Märsta tar över som ny förbundskapten för Kosovos herrlandslag i handboll. Östlund, som har en bakgrund både som spelare och tränare i Skånela, är numera tränare för Hallby i den svenska högstaligan – ett uppdrag han kommer att kombinera med sitt nya ansvar för Kosovos landslag.
kampsport Märstasonen Oscar Evans, som tävlar för Knivsta Judoklubb, tog hem guldet i -60 kilosklassen för U16 när Crakow Judo Open avgjordes i Polen den gångna helgen.
Friidrott I helgen avgjordes Veteran-SM i friidrott på Göingevallen i Hässleholm. Tävlingen lockade 765 deltagare som tillsammans stod för över 2 000 starter – många i flera olika grenar.
Friidrott IFK Märstas Magnus Andervin stod som segrare i längdhoppet under årets Finnkamp, där veteraner deltog i utvalda grenar. I klassen M50 vann han på ett nytt personligt rekord, 6,06 meter.
Basket När Sveriges herrlandslag i basket samlas i Tammerfors inför EM-premiären mot Finland den 27 augusti finns Sigtunafostrade Melwin Pantzar med i truppen.
Friidrott Taim Jawhar från IFK Märsta kommer att tävla för Sverige i ungdomsfinnkampen i grenen 3 000 meter gång. Uttagningen sker i samband med att friidrottsklassikern Finnkampen firar 100 år.
Basket Melwin Pantzar, som till vardags representerar Bilbao, är uttagen till herrlandslagets träningsmatcher mot Polen och Portugal. Första matchen spelas redan på lördagen.
Friidrott Två aktiva från IFK Märsta fick äran att tävla för Sverige när Nordiska Juniorlandskampen avgjordes i Uppsala i helgen. Mästerskapet samlade U20-friidrottare från fem nordiska länder, och både Ludvig Fredman och Taim Jawhar stod för starka insatser i landslagsdressen.
Fotboll Flera lokala lag har representerat Sigtuna kommun i årets Gothia Cup – världens största ungdomsturnering i fotboll – med blandade resultat men stort engagemang och internationella möten.
Basket På söndag, den 20 juli, får Steningehöjdens sporthall celebert besök när landslagsspelaren Melwin Pantzar kommer till hallen för ett öppet meet & greet. Evenemanget pågår mellan klockan 12.30 och 14.00 och är öppet för alla som vill komma och träffa basketspelaren.
Fotboll Denna vecka samlas över 30 barn på Prästängarna i Sigtuna för att delta i "Hristocademy" – ett kostnadsfritt sommarläger med fokus på fotboll. Bakom initiativet står Jannis Hristofilopoulos, som även är tränare i Sigtuna IF och Skånela IF pojkar födda 2012.