Prince Ekong var stabil som bollvinnare och spelfördelare. Veteranen gjorde en av sina bästa matcher i märstatröjan
Märstaseger mot topplaget
Topplaget Lidingö fick se sig besegrat på Midgårdsvallen där Märsta IK vann med 1-0 efter mål i 20:e minuten.
Märsta IK hade matchen fullständigt under kontroll från början till slut. Det var en välspelad match men utan direkta farligheter åt något håll. MIK fick 1-0 efter att Rasmus Edin frispelat Fredrik Lindberg som iskallt placerade bollen i mål bakom en utrusande målvakt. Det blev matchens enda mål. Märsta var närmare 2-0 än 1-1 även om chanserna framåt var knapphändiga. Bakåt fick Victor Elfström svara för enstaka ingripanden.
Närmast var Lidingö med cirka 20 minuter i samband med en frispark som Lidingö slog in i boxen, från nära håll sköt sedan en spelare på täckande MIK-spelare till en resultatlös hörna. Sista tio odramatiska, MIK kontrollerade spelet och Lidingö hade svårt att skapa något sista tredjedelen. Efter några minuters tillägg var matchen tillända. Noterbart var att Jakob Gustafsson var tillbaka och han bildade stabilt mittlås med Giorgio Kababji.
golf Under 2024 registrerades sex hole-in-ones på Arlandastad Golfklubb och en på Sigtuna Golfklubb, enligt statistik från Svenska Golfförbundet som sammanställts av Betting.se.
Cykel På tisdagseftermiddagen anordnades en prova-på-dag i BMX-cykling i Märsta för barn och ungdomar från tio år och uppåt. Bakom arrangemanget står Märsta BMX Club 83, i samarbete med Fritidsbanken, inom ramen för satsningen Sommar-BMX.
Fotboll Märsta IK fortsätter sin starka formkurva i division 4. I helgens möte med Sunnersta 2 kom lagets fjärde raka seger efter 2–1 hemma på Midgårdsvallen.
Fotboll Märsta IK fortsätter sin uppåtgående formkurva i Division 4. På nationaldagen tog laget en viktig trepoängare när man besegrade Börje borta med 2–0.
Fotboll Märsta IK tog en efterlängtad seger i helgens match mot Procyon i Division 4 Uppland. Slutresultatet skrevs till 3–1 efter ett dramatiskt avslut där två mål på övertid säkrade tre poäng.
golf Juniorgolfen i Sigtuna kommun visade styrka förra veckan när deltävlingen i Slaget om Stockholm spelades på Arlandastads Golfklubb. Hemmaklubbens Erik Koinberg, som representerar Arlandastad GK, gick segrande ur elitklassen efter en imponerande avslutningsrunda på 5 under par.
kampsport Kim Taekwondo avslutade tävlingssäsongen starkt med sex medaljer vid årets upplaga av Lomma Cup. Klubben ställde upp med 13 deltagare, varav tio nybörjare och tre avancerade, i vad som blev sista tävlingen före sommaruppehållet.
Fotboll Märsta IK fick se sig besegrade med 2–0 borta mot Bälinge i lördagens match. Hemmalaget tog ledningen redan i den 15:e minuten genom Hannes Andersson, som även fastställde slutresultatet med sitt andra mål i den 70:e minuten.
Fotboll Sveriges U23-landslag i fotboll gjorde ett stopp i Märsta under måndagen för ett träningspass på SATS innan avfärd från Arlanda. Träningen är en del av förberedelserna inför två kommande landskamper mot Spanien och Italien.
Handboll Idrottsinitiativet, ett ideellt nätverk, vars syfte är att verka för att skapa bättre förutsättningar för idrotten i kommunerna, gör nu ett nedslag hos Skånela IF. Satsningen vill stärka föreningsidrottens roll i samhället, med särskilt fokus på områden där barn och unga har svårare att hitta in i föreningslivet. En av de som deltar i arbetet är Dan Sundblad, tidigare rektor på Arlandagymnasiet.
Handboll Douglas Sköld stannar i Skånela IF. Klubben meddelar att man kommit överens om en kontraktsförlängning med linjespelaren, som kliver upp från utvecklingslaget till A-truppen inför kommande säsong.
Fotboll Håbo FF tog en klar seger på hemmaplan när laget besegrade Märsta IK med 3–0. Matchen avgjordes redan i den första halvleken där hemmalaget gick upp till en tvåmålsledning, båda målen signerade Lucas Madsen.
Fotboll Kommunstyrelsen väntas på måndag ta ställning till förslaget om att inleda en förstudie om att uppföra ett fotbollstält i Märsta. Syftet är att skapa bättre träningsmöjligheter under vinterhalvåret för föreningslivet, särskilt för barn- och ungdomsverksamhet.
kampsport Kim Taekwondos elitlag var i helgen i Kristianstad för att delta i den internationella världsrankingtävlingen Swedish Open G1, samtidigt som klubbens nästa generation tävlade i Dupnitsa Open i Bulgarien.