Många märstabort ställde upp och erbjöd rum och de som drabbats av branden på Norrbacka under dagen. Även insamling pågår till en familj. - Det är en självklarhet, säger en av de som erbjöd hjälp.
Bostadshuset på Odensalavägen fick evakueras i samband med branden och de boende fick hitta alternativ över åtminstone natten. Omfattningen är att vinden brunnit men att själva lägenheterna ska ha klarat sig. Dock kan det uppstå en del andra skador i samband med brand då vatten kan tränga ner och orsaka skador, rökskador är också vanligt.
I sociala medier var det dock en hel del kommuninvånare och även andra utanför kommunen som erbjöd de drabbade rum över natten. I olika trådar erbjöds det allt från ett rum till 2-3 rum över natten samt även mat och plats att duscha av sig. Några hade även tagit hand om barn från skola/förskola då vårdnadshavare fått förhinder att hämta: – Självklart ställer man upp om man har möjlighet. Det är en tragisk händelse som påverkar vuxna och barn, kan man ställa upp så gör man det. Jag tycker också att det finns många i kommunen som visar solidaritet trots dessa tider där många kanske tänker på sig själva, säger en läsare som märsta.nu varit i kontakt med och som erbjudit plats över natten.
Det har även startats en insamling för att hjälpa en familj som förlorat alla sina tillhörigheter i branden. Flera tusen hade samlats in under morgonen. Här kan du bidra.
Blåljus Polisen larmades vid 15-tiden på onsdagen till en busshållplats i Sigtuna efter uppgifter om ett misstänkt människorov: - Jag kan bekräfta att det pågår en förundersökning om människorov, uppger kammaråklagare Anton Frykstrand.
Politik Studenter i Märsta, Sigtuna och Rosersberg får billigare resor när SL lanserar en ny terminsbiljett hösten 2026. Den nya biljetten innebär att kostnaden per månad sänks från 650 till 400 kronor, en minskning med nästan 40 procent.
Politik Trafikverket föreslår att Märsta station byggs om till ett modernt resecentrum inom ramen för den nationella transportplanen för 2026–2037. Satsningen innebär en upprustning av en av Sigtuna kommuns viktigaste knutpunkter för kollektivtrafiken.
Politik Trafikverket har presenterat sitt förslag till ny nationell plan för transportinfrastrukturen där det framgår att E4:an ska breddas från Väsby till Arlanda.
Nyheter En ny rapport från Kollektivtrafikbarometern visar att 93 procent av resenärerna tycker att det är fel att resa utan giltig biljett i kollektivtrafiken, inklusive SL. Trots det finns grupper som ibland väljer att inte betala, framför allt yngre personer, män, studenter och personer som reser dagligen i storstadsområden.
Nyheter Efter flera års planering och en utdragen process har bygg- och miljönämnden den 23 september beviljat bygglovet för ett stort inomhusvattenland i Rosersberg.
Nyheter Efter att Sigtuna fritidsgård stängde i våras har kommunen satsat mer på en mobil fritidsverksamhet. Syftet är att nå fler ungdomar där de faktiskt finns och skapa en meningsfull fritid tillsammans med föreningar och andra aktörer.
Politik Valdeltagandet i kyrkovalet 2025 ser ut att bli något lägre än i valet 2021. I Sigtuna kommun är det Sigtuna församling som har högst andel röstande, med 18,5 procent av medlemmarna som utnyttjat sin rösträtt.
Nyheter En 15-årig pojke från Märsta döms i Göta hovrätt för mord och försök till mord efter skjutningen i Växjö i december 2024, där en kvinna sköts till döds och hennes make skadades.
Blåljus En man i 30-årsåldern greps under natten mot lördag i Skånela utanför Rosersberg. Polisen misstänker att cykeln mannen hade med sig är stulen, och han är nu misstänkt för både häleri och narkotikabrott.