Foto: Christian Eggert

Märstabor kräver ersättning för att ha suttit oskyldigt häktade

Två märstabor som varit misstänkta för inblandning i det uppmärksammade mordet i Mariehäll begär ersättning av Justitiekanslern.

Flera märstabor var under vintern/hösten 2017 både misstänkta och häktade för inblandning i det uppmärksammade mordet i Mariehäll. Två av märstaborna kvarstod i häkte under en längre period och frigavs först i juni 2018. De frikändes och domen som överklagades till Svea hovrätt innebar ingen ändring.

Nu kräver de staten på ersättning, i ett yrkande till Justitiekanslern kräver en av märstaborna 264 000, den andre märstabons krav är inte kända för märsta.nu i skrivande stund. Beloppet baserar sig bland annat på förlorad arbetsinkomst samt att de inblandade figurerat mycket i media, både lokalt och nationellt. En av märstaborna skriver att han känner sig utpekad på orten eftersom Märsta är litet.

Många villor riskerar fuktskador vid kraftigt regn

Nyheter Allt fler småhus i Sigtuna och övriga Stockholms län visar tecken på klimatrisker som kan leda till skador vid extremväder. Enligt en ny sammanställning från If och Anticimex har mer än var fjärde villa i länet brister som kan göra dem sårbara vid exempelvis översvämning eller skyfall.

Hotfull man missade flyg

Blåljus En man som skulle resa iväg till Thailand från Arlanda fick ändra sina planer sedan han uppträtt hotfullt mot andra resenärer.