Mordet skedde i Bromma där en bil besköts med skott i ca 100 meterFoto: Christian Eggert

Märstabor häktades misstänkta för medhjälp till mord

Märstaborna häktades under förmiddagen misstänkta för medhjälp till mord i Bromma, samtidigt har en tredje person anhållits rapporterar Aftonbladet: - Detta visar på en total likgiltighet för andra människors liv och hälsa, säger kommenderingschefen Manne Jönsson i ett pressmeddelande från Polisen i Stockholm.

I måndags sköts en person ihjäl i Mariehäll i Bromma, efter intensiva spaningar greps två personer, dels på Arlanda och en annan i samband med ett narkotikatillslag i Steningehöjden. Nu har en tredje person anhållits, men hänvisning till förundersökningssekretess är det oklart vart denna person är hemmahörande.

Under torsdagsförmiddagen häktades de två märstaborna, 21 och 31 år gamla. Enligt Aftonbladet nekar båda till brott.
– Hans inställning är att han förnekar brott. Hans förklaring är att det finns naturliga förklaringar till de omständigheter som är besvärande för honom och alldeles oavsett huruvida de stämmer har han inget att göra med mordet, säger Thomas Martinsson, 21-åringens advokat, till Aftonbladet.

Även 31-åringen nekar till brott. Fler förhör planeras från polisens sida och det finns flera personer än de tre som nu häktats och anhållits. Polisen skickade ut ett pressmeddelande med anledning av häktningen och kommenderingschefen Manne Jönsson menar att mordet visat på en total likgiltighet för andra människors liv och hälsa och att polisen ska göra allt för att gripa och lagföra förövarna.

SL tar över busstrafiken i Sigtuna kommun

Politik Från sommaren 2029 tar SL över busstrafiken i Sigtuna och Upplands Väsby. Det blir första gången sedan 1990-talet som kollektivtrafiken inte körs av ett privat bolag, rapporterar SVT Stockholm.

Dags att nominera till Arkitekturpriset

Nyheter Nu kan invånare, företag och föreningar lämna in förslag till årets arkitekturpris i Sigtuna kommun. Priset delas ut för att uppmärksamma byggnader och platser som bidrar till en god livsmiljö och stimulerar samtalet om arkitektur.

Ungdomsarbetslösheten stiger i kommunen

Nyheter Efter mer än ett års nedgång stiger nu arbetslösheten bland unga i Sigtuna kommun. Enligt Arbetsförmedlingens färska statistik ökar både ungdoms- och totalarbetslösheten i kommunen.

Fler barn drabbade av vräkning i Sigtuna kommun

Nyheter Under årets första halvår berördes sex barn av vräkningar i Sigtuna kommun. Fyra ärenden registrerades hos Kronofogden, där sex barn var folkbokförda på de aktuella adresserna. Ytterligare två barn, som inte var skrivna där, påverkades också.

Fågeltornet vid Fysingen renoveras

Notiser Renoveringsarbetet av fågeltornet vid Fysingen har påbörjats. Tornets bottenplatta ska åtgärdas och efter avslutat arbete blir tornet åter tillgängligt för fågelskådning.

Risk för skyfall i kommunen

Notiser SMHI har utfärdat en gul varning för skyfallsliknande regn i både Stockholm och Uppsala län, vilket inkluderar Sigtuna kommun. Varningen gäller från onsdag kväll den 10 september klockan 17.00 fram till natten mot torsdag klockan 03.00.