Foto: Christian Eggert

Märstabor frikänns från Brommamord

De två märstabor som misstänks för inblandning i Brommamordet frikänns samtliga.

En märstabo var åtalad för anstiftan av mord för mordet i Bromma i november men frikänns. En annan märstabo var åtalad för medhjälp men även han frikänns, en tredje avskrevs från misstankarna för flera månader sedan och åtalades inte ens. Ett flertal personer åtalades och en person från Sollentuna döms till 18 års fängelse för mord. Ytterligare en person som var åtalad för anstiftan av mord frikänns, en person döms för medhjälp för mord till 10 års fängelse. De två ska dels ha kört bilen och dels skjutit en ökänd gängledare till döds i november.

stormen anna

Ovädret Anna är över

Notiser SMHI har plockat bort vädervarningen för kommunen och östra Svealand. Ovädret Anna påverkar inte längre kommunen eller resterande del av Uppland.

Stormen Anna

Stor påverkan på flyget

Nyheter Flygtrafiken vid Arlanda påverkas av stormen Anna, som för med sig kraftigt vinterväder och omfattas av en orange varning i delar av Sigtuna kommun.