Ceremoni under utdelningen av gesäll- och mästarbrevFoto: Hantverkarna Stockholm
Märstabor får gesällbrev
Två märstabor får gesällbrev nästa vecka i Stockholms stadshus.
177 hantverkare inom 37 hantverksyrken får sina gesäll- och mästarbrev i Stockholms stadshus nästa vecka, 3/11. Hantverkarna i Stockholm arrangerar landets största gesäll och mästarbrevsutdelning i Blå hallen. Maria Widman och Paulina Riström från Märsta får gesällbrev. Maria inom fotografyrket och Paulina inom skorstensfejaryrket.
För att bli antagen som gesäll krävs att man genomgått en omfattande teoretisk och praktisk utbildning, ofta inför en granskningsnämnd av erkända experter inom hantverket och man måste också avlägga godkänt gesällprov. – I en SIFO-undersökning som Hantverkarna Stockholm genomförde under våren 2020 framgick att stockholmarna vill konsumera mer hållbart, men de är osäkra på hur de ska göra. Ett sätt kan vara att anlita lokala hantverkare med gesäll- och mästarbrev. Jag är stolt att få dela ut bevis på alla dessa hantverkares skicklighet, kommenterar Stefan Fritzdorf, ordförande för Hantverkarna Stockholm och kvällens brevutdelare.
Näringsliv Swedavia redovisar ett fortsatt positivt resultat för årets tredje kvartal, med ökad nettoomsättning och förbättrat rörelseresultat. Bolaget uppger att efterfrågan på flygresor ökade både inrikes och utrikes, samtidigt som de kommersiella intäkterna steg.
Näringsliv Quality Hotel Arlanda XPO fortsätter att imponera i hotellbranschen. För fjärde året i rad har hotellet utsetts till Sweden’s Leading Conference Hotel av World Travel Awards, ett pris som hyllar framstående insatser inom turism och gästupplevelser världen över.
Näringsliv Runt om i världen pågick modeveckor och så även på Sveriges största flygplats, Arlanda. Under fredagen förvandlades Terminal 5 till en stor catwalk för en dag när butikerna på flygplatsens nya Marknadsplats visade upp höstens mode för förbipasserande resenärer.
Näringsliv Sushi Yama invigde sin restaurang i Sky City under veckan: - Det känns otroligt roligt att äntligen öppna på Arlanda, säger Kent Dahlqvist, Regional Manager Norr på Sushi Yama.
Näringsliv Från och med den 28 oktober kan resenärer från Stockholm stiga av bussen vid Terminal 5 på Stockholm Arlanda Airport. I början av 2026 planeras även påstigande vid samma terminal.
Partner Digital marknadsföring har på bara några år gått från att vara ett komplement till traditionella medier till att bli en central del av nästan alla företags strategi.
Näringsliv Simon Cardenas, 22 år, från Hotell Kristina har korats till Europas bästa konferenskock i juniorklassen. Titeln togs under Europafinalen i matlagningstävlingen Copper Skillet som hölls i Högbo utanför Gävle.
Näringsliv Ett nytt inflygningskoncept införs på Arlanda som ska möjliggöra fler så kallade kurvade inflygningar som bland annat SAS och Norwegian redan gör.
Näringsliv Air France genomförde på onsdagen den mest nordliga flygningen i årets upplaga av The Aviation Challenge (TAC), som arrangeras av flygalliansen SkyTeam.
Näringsliv Stavhopparen och världsrekordinnehavaren Armand ”Mondo” Duplantis har fått sin plats på Arlandas välkända porträttvägg ”Welcome to my hometown”. Under tisdagen avtäcktes hans porträtt i bagagehallen i Terminal 5.
Näringsliv Sverige har haft den svagaste utvecklingen i hela EU när det gäller flygtillgänglighet sedan pandemin, enligt en sammanställning från Stockholms Handelskammare.
Näringsliv Resebolaget TUI inleder ett samarbete med Ryanair och utökar därmed sitt utbud av paketresor från Arlanda. Samarbetet innebär större flexibilitet för resenärer och fler destinationer att välja mellan.
Näringsliv Antalet konkurser i Sigtuna kommun har ökat markant under 2025. Enligt UC har 54 företag gått i konkurs hittills i år, att jämföra med 39 under motsvarande period förra året – en ökning med 39 procent.
Näringsliv Bygget av ett nytt batterilager har startat i Sigtuna kommun. Projektet drivs gemensamt av Suntrade Group och China Gas och markerar bolagens första samarbete i Sverige.