Niklas Söderberg på klassiska DomnarsvallenFoto: Instagram/ IK Brage
Märstabo till Brage i Superettan
Topplaget Brage i Superettan värvar märstabon Niklas Söderberg som ansluter till säsongen 2021.
Niklas som under några år spelat på annat håll än i kommunen förstärker IK Brage meddelar klubben på sin hemsida. Närmast var Söderberg i Sylvia i Division 1 Norra. Niklas är 23 år och fostrad i Märsta IK. I Division 1 Norra har Niklas från sin anfallsposition stänkt in åtta mål på tretton matcher.
Brage är mer än nöjda med sitt nyförvärv. Laget är sexa i Superettan, förra året var man ett topplag. – Vi har följt Niklas sedan förra säsongen men tycker att han har tagit ytterligare kliv under detta året. Det är en spelskicklig anfallare, som är duktig på att ”droppa ner” i banan och länka ihop det offensiva spelet, samtidigt som han är en så kallad poängspelare, säger Brages sportchef Ola Lundin i ett uttalande på klubbens hemsida.
Lundin tror att Söderberg har alla möjligheter att göra ett fint avtryck inom elitfotbollen och många ska ha jagat honom innan Brage fick hans signatur på ett kontrakt. Söderberg kvarstår dock i Sylvia säsongen ut och ansluter först till 2021.
notiser Sedan lanseringen av Fritidskortet i september 2025 har 1 829 personer i Sigtuna kommun beviljats kortet, och 951 av dem har redan använt det för att betala för fritidsaktiviteter.
Handboll Skånela IF:s pojkar 14 är klara för nästa omgång i USM efter två segrar under helgen. Laget säkrade avancemanget redan på lördagen och går in i steg 3A som ett av de topprankade lagen.
kampsport SM i taekwondo avgjordes i går i Linköping och Kim Taekwondo deltog med sex tävlande. Klubben tog totalt tre guld och två brons i årets sista rankingtävling inför landslagssäsongen 2026.
Handboll Skånela IF föll hemma mot Ystads IF HF i damernas Allsvenska möte den 29 november, där gästerna drog ifrån tidigt och vann med 35–28 efter 20–13 i paus.
Cykel Svenska Cykelförbundet har beslutat att SM i BMX 2026 ska arrangeras i Märsta. Beslutet togs i samband med ett omfattande styrelsemöte där flera nationella mästerskap för kommande år fördelades.
kampsport Fyra judoutövare från Sigtuna kommun tog medaljer vid årets Riksmästerskap. Ariel Drottgren, Chinzorig Odkhuu och Lina Ejestrand deltog i mixlaget, som gjorde en stark insats och tog silver, efter att ha följt upp förra årets guld.
Handboll Trots en kraftigt decimerad trupp tog Skånela IF en viktig seger på bortaplan mot HK Drott Halmstad. Märstalaget vann med 34–29 efter en stabil och disciplinerat genomförd match.
kampsport Kim Taekwondo tog flera medaljer när Svenska Cupen 3 för eliten och Champion President för nybörjare avgjordes i Jönköping i helgen. Totalt blev det två guld, ett silver och två brons för elitlaget samt ytterligare tre medaljer i nybörjarklassen.