Den märstabo som misstänks för mord på en man i Täby i januari har släppts på fri fot skriver SVT.
En märstabo greps för några månader sedan misstänkt för mordet på en 19-åring i Täby i januari släpps, han var häktad på sannolika skäl misstänkt för mordet. Men nu rapporterar SVT Stockholm att misstankarna inte stärkts mot honom under tiden i häktet och att det inte finns tillräckliga skäl att fortsätta hålla honom häktad.
Det som åklagaren hade som bevisning var DNS från märstabon från ett föremål som hittades på reste, men det är inte något som räcker. Det framgår inte om några vittnen pekat ut mannen. Flera andra var häktade för inblandning i samma mord i samband med att märstabon delgavs misstanke.
Notiser Stormen Johannes drog in över norra och mellersta Sverige under lördagen, men i Sigtuna kommun rapporterades ett relativt lugnt läge under kvällen och natten. Det enda kända tillbudet var att ett träd föll över väg 255, vilket orsakade tillfälliga störningar.
Nyheter Efter julen ökar antalet julgranar som lämnas i naturen, något som både skadar miljön och kan vara ett brott. I Sigtuna kommun finns möjlighet att få granen hämtad genom kommunens avfallsbolag.
Politik Antalet anställda läkare, sjuksköterskor och undersköterskor i Region Stockholm har ökat med över 2 000 personer sedan 2023, samtidigt som intresset för att arbeta i regionen har ökat kraftigt.
Nyheter SMHI har utfärdat en gul vädervarning för kraftig vind i delar av Uppland, vilket även berör Sigtuna kommun. Varningen gäller lördag kväll mellan klockan 18 och 23.
Nyheter Chansen till snö på julafton har minskat tydligt i Sigtuna och resten av Mälardalen. Under de senaste decennierna har gröna jular blivit allt vanligare.