Foto: Jamshid Jamshidi

Märstabo i Ohio-Bara några kilometer från attacken på universitetet

Märstabon och NHL-proffset William Karlsson bor i Ohio som på måndagen drabbades av attacken på universitetet.

Inga spelare från Columbus ska ha varit nära universitetet i Ohio i samband med attacken på universitetet som krävde elva skadade när en knivman gick lös på campus. Knivmannen själv sköts ihjäl av polis. William Karlsson och hans Blue Jackets höll morgonträning i samband med händelserna och flera spelare i laget twittrade om saken. William Karlsson har än så länge hållit låg profil i sociala medier men Columbus hade ett litet meddelande till allmänheten i Ohio.

Sigtuna utan pris på Arkitekturgalan

Notiser Sigtuna kommun nådde inte hela vägen fram när Sveriges Arkitekter delade ut priset Landmärket för årets bästa utemiljö. Projektet Hamnplan i Sigtuna var nominerat, men priset gick till Framnäs strandpark i Lidköping.

Ökad skyddsjakt på vildsvin i Eneby och väg 263

Notiser Sigtuna kommun ökar arbetet med skyddsjakt för att minska problemen med vildsvin. Insatserna sker bland annat i området kring Eneby och längs väg 263, där skador och risker i trafiken pekas ut som särskilt stora.