En man i 20-årsåldern från Märsta har nyligen häktats misstänkt för ett mord i Täby.
Det var i början av året som en 19-årig man knivhöggs tills döds på en fest i ett radhusområde i Täby, skriver SVT Stockholm. En man har nu häktats för brottet och märsta.nu kan avslöja att det rör sig om en man i 20-årsåldern från Märsta. Mannen är sedan tidigare känd av polisen och dömd för flera brott. Ytterligare två yngre personer sitter häktade misstänkta för mordet.
Enligt häktningsbeslutet från Attunda tingsrätt nekar han till brott. Tingsrätten beslutade om häktning och att märstabon ska åläggas restriktioner, åtal ska väckas senast 4:e oktober om inte åtalsförlängning medges.
SVT Stockholm skriver att att vittnen på nytt ska höras och att utredningen beskrivs vara i en intensiv period med många förhör. Om mannen döms kommer han att få straffrabatt i och med att han inte hade fyllt 21 när brottet skedde.
Nyheter Nästa vecka väntas minusgrader och snö i länet. Trafikverket förbereder därför intensifierad snöröjning och halkbekämpning på de större vägarna i kommunen. Vägar med mycket trafik prioriteras först, bland annat E4/Uppsalavägen, E20, E18 samt viktiga bussstråk och vägar till industriområden.
Nyheter Från den 1 december 2025 träder nya regler för bygglov i kraft. Syftet är att göra det enklare och tydligare för dig som ska bygga eller göra förändringar på din fastighet.
Nyheter Allt fler ungdomar i Sverige gör värnplikt. Under 2025 påbörjar 8 250 personer sin grundutbildning, vilket är 830 fler än året innan. Ökningen följer riksdagens beslut om att successivt stärka försvaret de kommande åren.
Nyheter Sigtuna kommun ligger under de nya gränsvärdena för luftföroreningar enligt EU:s kommande luftkvalitetsdirektiv. En analys från Hjärt-Lungfonden visar att halterna av partiklar och kvävedioxid i kommunen håller sig på godkända nivåer, vilket bidrar till bättre folkhälsa.
Nyheter Föräldrar i Sigtuna fortsätter att dela vabben ojämställt. Under de senaste tolv månaderna stod männen för 38 procent av alla vabbdagar i kommunen – den lägsta andelen på över tio år, enligt Försäkringskassan.
Blåljus Vid 2-tiden i natt inträffade ytterligare ett våldsbrott i Märsta. En man grips misstänkt för grov misshandel. Den utsatte är en kvinna som förts till sjukhus.