En man attackerades med kniv i Väsby av två personer i mitten av mars, nu har en misstänkt som bor i Märsta häktats på sannolika skäl misstänkt för grov misshandel.
I mitten av mars attackerade två personer en man i Runby, mannen ådrog sig skadorna i samband med ett bråk rapporterade Expressen om händelsen. – En person ska ha fått stickskador efter någon form av bråk på platsen. Två personer lämnade platsen. Vi var där med flera patruller och inledde förundersökning om grov misshandel, sa Åsa Wallentin vid Polisen ledningscentral till tidningen.
Häktningsförhandlingen hölls förra veckan och den misstänkte märstabon som är i äldre tonåren motsatte sig häktningen. Det slutade med att domaren gick på åklagarens linje och häktade märstabon samt ålade denne med restriktioner. Ett yttrande från Kriminalvården om särskild personutredning i brottmål ska inhämtas till. Åtal ska väckas senast 28:e juni.
Nyheter Hastigheten i Sigtuna stad kan sänkas från 50 till 40 km/h på flera gator. Frågan tas upp i kommunstyrelsens samhällsbyggnadsutskott den 31 mars.
Notiser Sigtuna kommun nådde inte hela vägen fram när Sveriges Arkitekter delade ut priset Landmärket för årets bästa utemiljö. Projektet Hamnplan i Sigtuna var nominerat, men priset gick till Framnäs strandpark i Lidköping.
Notiser Sigtuna kommun ökar arbetet med skyddsjakt för att minska problemen med vildsvin. Insatserna sker bland annat i området kring Eneby och längs väg 263, där skador och risker i trafiken pekas ut som särskilt stora.
Politik Företrädare för Liberalerna har varit på plats vid förvaret och mottagnings- och återvändandecentret i Arlandastad. Med under dagen fanns även riksdagsledamoten och migrationspolitiske talespersonen Patrik Karlson.
Politik Liberalerna i Sigtuna kommun har fortsatt stöd för partiledningen och partiledare Simona Mohamsson efter den nya linjen gentemot Sverigedemokraterna som presenterades förra veckan.