Foto: Jamshid Jamshidi

Märstabo frikänns från åtal om grov våldtäkt

En märstabo som stod åtalad för grov våldtäkt i februari 2019 frikänns från misstankarna.

En märstabo hade åtalats för grov våldtäkt då han enligt åtalet haft sex med en flicka i februari 2019. Mannen erkände att han haft sex med flickan med att det skedde i samtycke, flickan var minderårig och det ansågs enligt åklagaren som att han haft sex med henne trots att hon varit i en särskilt utsatt position då hon var påverkad av alkohol samt att han ska ha hotat henne.

Då flickan är minderårig har hon själv inte vittnat i rätten. Det har förekommit flera osammanhängande uppgifter kring händelsen och ett vittne till målsäganden har inte heller varit trovärdig, inte heller målsäganden har lämnat något klar redogörelse för vad som har hänt. Målsäganden berättar först i ett senare skede att hon utsatts för våldtäkt och inte genast i anslutning till ett besök på Maria Ungdom. Rätten anser att målsägandens förklaring inte utgör en sammanhängande, lång, klar, logisk och motsägelse fri berättelse som krävs enligt praxis.

Stormvarning över kommunen

Nyheter SMHI har utfärdat en gul vädervarning för kraftig vind i delar av Uppland, vilket även berör Sigtuna kommun. Varningen gäller lördag kväll mellan klockan 18 och 23.

God Jul

Notiser märsta.nu önskar alla läsare en god jul🎄.