En 20 årig man från Märsta som åtalades för grov våldtäkt i Västerort frias av Solna tingsrätt.
Enligt åtalet hade en märstabo tillsammans med tre andra våldtagit en kvinna i västerort, en av de fyra var okända. De hade träffats på McDonalds och tagit tunnelbanan till till den aktuella platsen i ett bostadshus där de drack och rökte. I samband med det ska kvinnan ha blivit våldtagen av fyra personer. Märstabon var den som tekniskt kunde kopplas till att ha haft sexuellt umgänge med kvinnan, enligt kvinnan har de andra också haft sex med henne samt hållit i henne.
Dock valde åklagaren att lägga ner åtalet mot en av de tre åtalade i samband med rättegången, märstabon frias från misstankarna. Detta då det inte anses vara bevisat att kvinnan utsatts för en grov våldtäkt. Rätten anser att kvinnans berättelse saknar bland annat detaljer som kan styrka en rättegång, hon har istället lämnat en ”översiktlig berättelse” enligt rätten, Solna tingsrätt har dock förståelse att kvinnan inte kan komma ihåg alla detaljer men anser att berättelsen ska vara klar, lång, levande, logisk eller rik på detaljer så att det ska kunnas läggas till grund för en fälland dom.
Politik Kommunfullmäktige väntas fatta beslut om att tillåta ombildning av hyresrätter i Pilsbo. Förslaget innebär att 64 lägenheter och två lokaler kan omvandlas till bostadsrätter.
Notiser SMHI varnar för risk för gräsbrand i Sigtuna kommun och övriga Svealand under fredagen. Risken är stor eller lokalt mycket stor i de snöfria områdena mellan klockan 11.00 och 16.00.
Notiser I Sigtuna kommun finns 269 skyddsrum med totalt omkring 37 100 platser, vilket motsvarar cirka 70 procent av kommunens invånare. Nu ska fler skyddade utrymmen identifieras i källare, garage och vägtunnlar, rapporterar Newsworthy.
Nyheter Antalet personer som försörjs av arbetslöshetsersättning ökar i Sigtuna kommun, samtidigt som färre får sjukpenning. Det visar ny statistik från Statistiska centralbyrån.
Politik Kommunledningen har lagt ett förslag om att bygga en ny idrotts- och evenemangsarena på Midgårdsfältetet. Beslut fattas på kommunstyrelsen i mitten av april: - Sigtuna kommun ska skapa goda förutsättningar som möjliggör en meningsfull fritid för invånarna och tack vare den starka ekonomi som vi skapat kan vi nu göra det här, säger Mattias Askerson (M), kommunstyrelsens ordförande, till märsta.nu
Notiser Nu inleds vårens städning av gator och torg i Sigtuna kommun. Arbetet omfattar bland annat upptagning av sand efter vintern samt rengöring av trottoarer, gångvägar och parkeringsytor.
Nyheter Licensjakten på lodjur kan nu återupptas efter beslut i Kammarrätten i Sundsvall. Det tillfälliga stoppet hävs, vilket innebär att jakten på lodjur i södra och mellersta Sverige kan fortsätta.
Politik Kristdemokraterna i Region Stockholm föreslår att expressbussar till Stockholm Arlanda Airport ska införas och ingå i det ordinarie SL-systemet. Förslaget innebär att resenärer ska kunna ta sig till flygplatsen med SL-kort.
Notiser En 50-årig man sitter fortsatt häktad, misstänkt för mordet på en kvinna som hittades död i Sigtunafjärden i januari 2015. Beslutet fattades av Attunda tingsrätt.