Foto: Skärmdump

Märstabo döms i blocketbedrägeri

En man från Märsta döms för grovt penningtvättsbrott sedan han lurat andra att betala in pengar för varor, pengarna skickades sedan vidare till andra konton.

Märstabon lade ut annonser på Blocket för varor och tjänster som inte fanns. Han lurade sammanlagt ett 30-tal personer att betala in totalt 248 000 kronor. Pengarna skickades sen vidare från märstabons konto till ett annat konto i vad utredningen visade var för att dölja kriminell verksamhet. Han döms därför till ett halvårs fängelse för grovt penningtvättsbrott. Märstabon hävdade i rätten att han tvingats upplåta sitt konto för ändamålet, men det är en version som rätten inte ansåg var trovärdig.

Lokala liberaler på landsmötet i Karlstad

Politik Liberalerna i Sigtuna – Lars Naur, Helen Kavanagh Berglund och Bo Danielsson – deltar under hela dagen på partiets landsmöte för att rösta, debattera och bevaka frågor som påverkar både partiet nationellt och utvecklingen i Sigtuna kommun.

video

Bolid över Rosersberg

Nyheter En så kallad bolid drog in över Rosersberg under natten. Fenomenet kunde skådas strax före midnatt på fredagen.

JO kritiserar Sigtuna kommun för hantering av personlig assistens

Nyheter Enligt ett pressmeddelande från Riksdagens ombudsmän (JO) har Vård- och omsorgsnämnden vid flera tillfällen avslagit en ansökan om personlig assistans enligt LSS, trots att förvaltningsrätten upprepade gånger slagit fast att den enskilde hade rätt till insatsen och återförvisat ärendet för att bara pröva omfattningen av behovet.