Foto: Jamshid Jamshidi/Arkiv

Märstabo döms för rasistiska bilder

En kvinna från Märsta döms för att ha delat rasistiska bilder på sociala medier för hets mot folkgrupp.

Kvinnan som är i 30-årsåldern döms för att 2018 delat åtta bilder på sociala medier rasistiskt innehåll. Bilder som var nedvärderande mot muslimer, judar, homosexuella och personer från Afrika. Hon ville också med en av sina bilder kränka Dagens Nyheters chefredaktör Peter Wolodarski med en bild och åtalades för förtal. Den delen frikändes hon dock för. Men hon döms för de åtta bilderna för hets mot folkgrupp. Påföljden blev villkorlig dom.

Billigare SL-resor för studenter i Sigtuna kommun

Politik Studenter i Märsta, Sigtuna och Rosersberg får billigare resor när SL lanserar en ny terminsbiljett hösten 2026. Den nya biljetten innebär att kostnaden per månad sänks från 650 till 400 kronor, en minskning med nästan 40 procent.

Märsta station rustas upp – del av nationell plan

Politik Trafikverket föreslår att Märsta station byggs om till ett modernt resecentrum inom ramen för den nationella transportplanen för 2026–2037. Satsningen innebär en upprustning av en av Sigtuna kommuns viktigaste knutpunkter för kollektivtrafiken.

Majoriteten av resenärer anser att det är fel att åka utan biljett

Nyheter En ny rapport från Kollektivtrafikbarometern visar att 93 procent av resenärerna tycker att det är fel att resa utan giltig biljett i kollektivtrafiken, inklusive SL. Trots det finns grupper som ibland väljer att inte betala, framför allt yngre personer, män, studenter och personer som reser dagligen i storstadsområden.