Foto: Jamshid Jamshidi/Arkiv

Märstabo döms för rasistiska bilder

En kvinna från Märsta döms för att ha delat rasistiska bilder på sociala medier för hets mot folkgrupp.

Kvinnan som är i 30-årsåldern döms för att 2018 delat åtta bilder på sociala medier rasistiskt innehåll. Bilder som var nedvärderande mot muslimer, judar, homosexuella och personer från Afrika. Hon ville också med en av sina bilder kränka Dagens Nyheters chefredaktör Peter Wolodarski med en bild och åtalades för förtal. Den delen frikändes hon dock för. Men hon döms för de åtta bilderna för hets mot folkgrupp. Påföljden blev villkorlig dom.

Klart: Sigtunarännet körs på söndag

Notiser På söndag den 15 februari arrangeras Sigtunarännet i Sigtuna stad. Loppet blir av och genomförs på isen med start klockan 10.00 vid Soldäcksbryggan längs strandpromenaden.

Så blir nya busstorget i Sigtuna

Nyheter Som märsta.nu kunde rapportera i helgen renoveras busstorget i år. Tidigare i veckan fattades beslut i Kommunstyrelsen: - Busstorget är en av de första platserna många möter när de kommer till Sigtuna stad. Därför är det viktigt att det upplevs som tryggt, tillgängligt och välkomnande, kommenterar kommunstyrelsens ordförande Mattias Askerson (M)

dödsolycka i valsta

Hovrätten dömer man för dödsolycka i Valsta

Notiser Svea hovrätt dömer en man för vållande till annans död och vårdslöshet i trafik efter en dödsolycka i Valsta den 7 juni 2023. En pojke avled efter att ha blivit påkörd vid ett obevakat övergångsställe.