Foto: Jamshid Jamshidi

Märstabo döms för att ha köpt sex i omfattande kopplerifall

En märstabo i 60-årsåldern döms för att ha köpt sex av en kvinna i ett omfattande koppleriärende.

Två kvinnor lurades till Sverige från Irak i syfte att arbeta, när de väl var här såldes de till ett flertal män i sexuellt syfte. Flera män döms nu dels för köp av sexuell tjänst men även för koppleri och människohandel. Huvudmannen döms till fängelse i 2,9 år. En märstabo var en av sexköparna, kvinnan kom till mannens bostad i somras. Han döms nu till dagsböter på totalt 12 500 kronor.

Väsby kan stoppa kraftledning mot Odensala

Notiser Odensala kan påverkas av planerna på en ny kraftledningsgata mellan Oxundasjön och Överby. Upplands Väsby kommun har lämnat skarp kritik mot förslaget och vill i praktiken stoppa eller ändra dragningen.

valet2026

Munkholmen och Valsta sticker ut i partiernas väljarstöd

Politik Inför höstens kommunval i Sigtuna har Newsworthy gått igenom hur stödet för partierna varierar mellan olika delar av kommunen. Bilden är tydlig: vissa områden är starka fästen för respektive parti, medan andra i princip är svaga zoner.