En märstabo som arbetar på en kiosk blottade sig för en kund och döms av Stockholms tingsrätt för sexuellt ofredande.
I samband med sitt arbete på en kiosk bad mannen en kvinnlig kund att följa med bakom disken för att visa en sak, det slutade med att han gick in på toaletten och visade upp sitt kön för henne. Kvinnan blev upprörd och spelade in delar av ett samtal med mannen där han bad om ursäkt för det han hade gjort. Även om uppgifterna går isär mellan mannen och den kvinnlige kunden så anser rätten att kvinnans version är så detaljerad samt att mannen delvis medger vad som hänt i samtalet eftersom han ber om ursäkt. Han är även sedan tidigare dömt för liknande brott.
Domen nu innebär att han ska betala dagsböter på totalt 3000 kronor, kvinnans skadeståndsyrkande avslås då mannens handling inte anses vara en allvarlig kränkning av kvinnans integritet.
Nyheter Två män i 20-årsåldern åtalas för olaga frihetsberövande efter att en pojke i yngre tonåren förts in i en bil i samband med att han skulle kliva på en buss i Sigtuna.
Nyheter Valsta klassas som ett utsatt område i den nationella lägesbild som polisen presenterat för 2025. Samtidigt visar flera tidigare utsatta områden i Stockholms län en positiv utveckling.
Nyheter Sigtuna kommun har haft en tydlig ökning av viltolyckor under hösten. Totalt har 110 olyckor rapporterats hittills, vilket är betydligt fler än genomsnittet för samma period de senaste tio åren, enligt Newsworthy.
Näringsliv Arlanda flygplats hamnar i delad förstaplats när jämförelsesajten Hoppa presenterar sin nya ranking över Europas mest pålitliga flygplatser.
Nyheter Observationer av rovdjur fortsätter att registreras i Sigtuna kommun. Enligt den skandinaviska rovdjursdatabasen Skandobs har det under det senaste året inkommit elva rapporter om lodjur, björn, varg och järv i kommunen.
Politik Sigtuna kommunfullmäktige har antagit mål och budget för 2026. Beslutet innebär satsningar på kultur- och fritidsliv, renoveringar av idrottshallar och skolmiljöer samt fortsatta insatser för trygghet och integration. Samtidigt sänks kommunalskatten med 20 öre till 19,50 procent.